-9 C
Скопје

Бизнисмените од Западен Балкан бараат заеднички усогласени правила и протоколи за патување

Заеднички, усогласени правила и протоколи, т.н. зелени линии, за патување на бизнисмените или нивни претставници и вработени во земјите од Западен Балкан заради непречено извршување на деловните активности и реализирање на соработката и во време на пандемија, бара Коморскиот инвестициски форум (КИФ) од владите на земјите во регионот.

Според КИФ, ваквиот режим на „слободно” движење за да нема застои во бизнисот би се реализирал преку правење брзи ПЦР-тестови на граничните премини, ограничување на движењето на лицата кои патуваат на конкретните локации каде што треба да ја извршат задачата, лимититирање на нивните професионални и лични контакти, како и обврзување да ги почитуваат сите заштитни мерки што се на сила во земјата во која патуваат.

Прочитајте и...  Неколку болници во Полска престанаа со вакцинација, откако не добиле доволно вакцини од Фајзер

-Второто барање на КИФ се однесува на обезбедување согласност од владите дека таквиот усогласен режим би се применувал без одглед на идното евентуално влошување на ковид ситуацијата, истакна денеска на прес-конференција Татјана Штерјова – Душковска, директор во Стопанската комора на Македонија.

Ваквата иницијатива на КИФ, појасни Штерјова – Душковска, е по моделот на т.н. зелении коридори за проток на стоки, воведен во април годинава, кој покажа одлични резултати.

-Во многу од државите во регионот веќе осум месеци се применуваат формалности кои го ограничуваат движењето, но проблемот е што ограничувањата се различни и многу често се менуваат, дури на дневна и неделна основа. Тоа значително го отежнува планирањето на деловните активности. За очекување е дека овие ограничувања ќе стануваат многу порестриктивни поради ковид состојбата, а во многу европски земји тоа и се најавува. Од овие причини КИФ минатата недела упати иницијатива до премиерите на шесте држави со која бара воспоставување мрежа на „зелени линии”, со кои би се обезбедило непречено движење од деловни причини и извршување одредени работни задачи. Овој предлог би бил надополнување на т.н. зелени коридори за стоки од април годинава кој покажа многу позитивни резултати за непречено снабдување, истакна Штерјова – Душковска. 

Прочитајте и...  Заев: Акцискиот план во фокусот до изборите во Бугарија, потоа ќе прибегнеме кон преговори на политички основи

Поврзани вести

Лавина во Русија: Властите стравуваат дека се затрупани 12 лица

Слободен печат

Почина хрватскиот амбасадор во Франција

Слободен печат

„Децата останаа сираци, без мајка, баба и дедо“: Погребани жртвите и убиецот од трагичниот настан во селото Расно

Слободен печат

Истражување: Јужноафриканската варијанта на коронавирус полесно се пренесува

Слободен печат

Портпаролот на Џонсон: Навални веднаш да биде ослободен

Слободен печат

Царовска: Нудиме реформа која се фокусира на знаењата на децата, интеграцијата не значи намалување на часовите

Слободен печат

Остави Коментар