Битиќи: При вработувањето треба да доминираат професионалноста и квалитетот, а не етничката припадност

Вицепремиерот за економски прашања, координација со економските сектори и инвестиции Фатмир Битиќи денеска го повтори својот став дека при вработувањето треба да доминираат професионалноста и квалитетот, а не етничката припадност.

– Се залагам за конкурентна економија, а во конкурентната економија нема место освен за компетентноста и професионалноста на луѓето, рече Битиќи, одговарајќи на новинарски прашања околу најавите на вицепремиерот Артан Груби за вработување по етничка основа во приватниот сектор.

Битиќи рече дека како Влада се отворени за секоја афирмативна мерка која ќе го подобри животот на граѓаните, но ако за неа, има постигнато општествен консензус.

Прочитајте и...  Триесет и два отсто од учениците во ЕУ немале никаков пристап до образование во последниве месеци откако започна пандемијата

Поврзани вести

Алијанса на Албанците: Николовски да одговори дали се согласува со непотизмот на ДУИ?

Слободен печат

Нови рестрикции во Словенија: Се затвораат градинки, хотели и дел од продавниците

Слободен печат

Путин сподели свои сознанија: Во Нагорно Карабах загинале близу 5.000 луѓе на двете страни

Слободен печат

Ќе вроди ли со плод објаснувачката мисија на Георгиевски во Софија?

Маријана Митровска

Бугарскиот министер за здравство: Лекарите се уморни, истоштени, а дел од нив и заразени

Слободен печат

Заев нема да поднесе оставка ако Бугарија стави вето

Слободен печат

Остави Коментар