Билјана Јанкуловска: Проекциите на оперите и балетите во „Синеплекс“ се наш проект за душа - Слободен печат

Билјана Јанкуловска: Проекциите на оперите и балетите во „Синеплекс“ се наш проект за душа

Киното Синеплекс во Скопје одржува проекции на познати опери и балетски претстави како дел од својата програма и со тоа ја збогатува културната понуда во градот.

Билјана Јанкуловска од маркетинг одделот на киното во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ најави дека на 29 февруари ќе биде прикажана операта „Агрипина“ во изведба на Метрополитен операта во Њујорк, а на 14 март, на програмата на „Синеплекс“ публиката ќе има можност да ја види операта „Летечкиот Холанѓанин“.

Од балетските претстави во „Синеплекс“, на 23 февруари ќе биде прикажана претставата „Лебедово езеро“ во изведба на Бољшој театарот во Мосва.

-Овој дел од програмата на „Синеплекс“ не го работиме заради профит, туку го нарекуваме проект за душа- рече Јанкуловска во „Утриски брифинг“ на „Слободна ТВ“.

Прочитајте и...  Почна 131. пленарна седница со околу 40 закони, ВМРО-ДПМНЕ не присуствува

Прочитај повеќе

Столтенберг: Европската унија не може сама, без НАТО, да ја брани Европа

Слободен печат

Николовски: Одиме на фер и демократски предвремени парламентарни избори

Слободен печат

Запленети 100 килограми кокаин во Данска, уапсени 27 лица

Слободен печат

ДИК го усвои Роковникот за спроведување на предвремените парламентарни избори

Слободен печат

Спасовски: Со Република Србија заеднички сме посветени на унапредување на регионалната соработка

Слободен печат

Брисел ги поздрави одлуките на македонскиот Парламент, сега на ред е ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар

три × пет =

Прочитај повеќе

Димовски: На СДСМ му требаше овој закон за амнестија за сè што сторија минативе години

Слободен печат

Пленковиќ: Повторно е ставено на дневен ред проширувањето на ЕУ

Слободен печат

Мишел: Ќе ја потврдиме европската перспектива на регионот

Слободен печат

Дирк Јан Коп: Гледаме простор Северна Македонија да ги започне преговорите за членство, тоа не е случај со Албанија

Слободен печат

Рот: Донесен Законот за ЈО, сега е ред на ЕУ да испорача

Слободен печат

Митрески: Законот за Советoт на ЈО не спаѓа во група закони што се носат со двојно мнозинство

Слободен печат