4 C
Скопје

БиХ ќе побара екстрадиција на уапсениот мигрант од Србија

Јосип Грубеша, државниот министер за правда на БиХ, рече дека ќе побара од Србија да го испорача уапсениот Мароканец, осомничен за убиството на Јасмин Беровиќ на Отес пред осум дена.

Грубеша за „Дневни аваз“ изјави дека сега се чека документацијата на Обвинителството КС, со оглед на тоа дека злосторството е извршено на територијата на БиХ.

„Штом Обвинителството ќе ни ја испрати документацијата, ќе побараме екстрадиција на Србија. Нема сомнение во тоа, имајќи предвид дека ова лице беше на списокот со барање и се бараше “, вели Грубеша.

Припадници на Министерството за внатрешни работи на Србија уапсија марокански државјанин С.Е.Д. (31), осомничен дека учествувал, заедно со уште неколку лица, во убиството на државјанин на Босна и Херцеговина, Ј.Б. во Сараево на 17 ноември.

Прочитајте и...  Сака да биде само пратеничка: Косовската министерка за финансии Хикмете Бајрами поднесе оставка

Осомничениот бил лоциран и уапсен во хостел во Белград, каде што наводно се криел со намера да избега во една од земјите во регионот, соопшти МВР.

Апсењето е резултат на заедничка работа и размена на информации меѓу српската и сараевската полиција.

Во тек е постапката за екстрадиција на осомничениот до надлежните органи во Босна и Херцеговина, се наведува во соопштението на Министерството за внатрешни работи на Србија.

Сараевската полиција уапси мигрант осомничен за убиство

Поврзани вести

Албанец е избран од НАСА да биде жител на планетата Марс: Има и бординг билет

И.И.

Земјотрес ја погоди Босна и Херцеговина

Слободен печат

Саудиските документи осначени како строго доверлива тајна покажуваат дека атентаторите на Кашоги користеле компанија запленета од саудискиот престолонаследник

И.И.

ЕУ воведува санкции за Москва по пресудите за Навални: Процесот ќе заврши следната недела

Слободен печат

Села: Некој посилен од Заев и од Мијалков нареди негово појавување во Обвинителството

Слободен печат

Соопштение на штедачите во Еуростандард банка: Дел од оштетените велат дека јажето околу врат е единствен излез од овој грабеж

Слободен печат

Остави Коментар