Сараевската полиција уапси мигрант осомничен за убиство

Сараевската полиција во четвртокот пронајде и уапси мигрант кој во вторникот уби 36-годишен маж во градот, потврди во текот на денот Обвинителството на округот Сараево, кое го истражува кривичното дело, соопштија локалните медиуми.

Според информациите од полицијата потврдено дека мигрантот е марокански државјанин. Тој се наоѓаш во населбата Илиџа и потоа беше однесен на распит. Полицијата претходно издаде потерница за лице идентификувано како Хачам Агларас (34).

Граѓански протест во Сараево: Маж на возраст од 36 години убиен во тепачка со мигранти

Во вторникот доцна во ноќта, група мигранти нападнаа сопственик на кафуле во сараевската населба Отес. Во тој процес тие го убија 36-годишниот Јасмин Беровиќ, брат на сопственикот на кафулето.

Прочитајте и...  Швајцарците ја изгласаа забраната за покривање на лицето на жената

Уште двајца негови пријатели мигранти, кои го предизвикаа конфликтот, беа сериозно повредени со ножеви.

Агларас претходно им бил познат на полицијата и судството затоа што претходно бил уапсен за поседување наркотици и затоа бил осуден на условна казна затвор од четири месеци. Доколку се потврди сомнежот дека учествувал во убиството, тој веднаш ќе биде испратен на издржување на таа казна.

Во четвртокот, Комитетот за безбедност на Собранието на округот Сараево свика вонредна седница и одлучи да и предложи на локалната полиција построго спроведување на постојните регулативи со кои се регулира статусот на илегални мигранти, вклучително и целосна забрана за движење во текот на ноќта, што веќе е во сила поради епидемиолошката состојба.

Прочитајте и...  Општина Бутел организираше едно поинакво одбележување на 8-ми Март

Поврзани вести

Брнабиќ: Фотографиите од убиствата не беа многу страшни, има и пострашни

Слободен печат

Растурена свадба во хотел во Тетово

Слободен печат

Австрија ја суспендираше вакцината Астра зенека

Слободен печат

Коневски очекува отчет од Мицковски пред делегатите

Слободен печат

Зошто жените губат во градоначалничката трка?

Весна Тодоровска

Шахпаска: Преку Законот за родова еднаквост ја зајакнуваме улогата на жените во секоја сфера на општественото живеење

Слободен печат

Остави Коментар