Белиот дворец замрзнат, со имотот внатре засега ВМРО-ДПМНЕ може да прави што сака - Слободен печат

Белиот дворец замрзнат, со имотот внатре засега ВМРО-ДПМНЕ може да прави што сака

Белиот дворец, како што популарно се нарекува партиското седиште на ВМРО-ДПМНЕ, не може да се продава ниту изнајмува, но со имотот што е внатре партијата може да прави што сака. Вакво објаснување дава Специјалното јавно обвинителство откако на социјалните мрежи пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Јохан Тарчуловски, објави дека скапите и луксузни лустери што го красеа белиот дворец се подаруваат на цркви.

– Во истрагата за случајот „Талир 2“, се побара замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ, односно на објектот, тој не смее да се продава ниту изнајмува. Што се однесува до имотот внатре, немаме направено попис. Ако евентуално има пресуда за случајот и треба да се направи обесштетување, а објектот не е доволен, тогаш може да се бара да се вклучи и движниот имот, односно да се бара поврат на она што е изнесено – велат од СЈО.

Прочитајте и...  Вархељ: Ако Македонија и Албанија ги испорачаат реформите, бидете уверени дека ќе има отворање на преговори

Инаку партиското седиште на ВМРО-ДПМНЕ е познато по луксузот и барокот коишто го преплавуваат ентериерот, украсен со уметнички слики и луксузни парчиња мебел.

За предметот „Талир“ поднесени се две обвиненија. Едниот обвинителен акт се однесува на незаконско финансирање на правното лице – политичка партија ВМРО-ДПМНЕ, а вториот обвинителен акт се однесува на незаконската изградба на седиштето на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ.

На 31.10.2018 година судот донесе решенија со кои се определени привремени мерки – судска забрана за отуѓување на недвижен имот со ставање на хипотека и забрана за располагање со давање под закуп со прибелешка на забраната во јавна книга за 68 имоти на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ низ земјата, како и за седиштето на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ во Скопје, а се однесуваат на имот стекнат во периодот од 2013 до крајот на 2015 година, за кој постои основано сомнение дека е стекнат со противправните дејствија опишани во поднесените обвиненија и кои мерки сѐ уште се во сила.

Прочитајте и...  Чулев: Воопшто не размислувам за поднесување оставка

Во овие случаи обвинети се Никола Груевски, Кирил Божиновски, Миле Јанакиески, Илија Димовски, Леко Ристоски и Елизабета Чингаровска за сторени кривични дела злоупотреба на службената положба и овластување и перење пари.

Прочитај повеќе

Ордановски: Доколку правосудството сака да испорача правда, тоа ќе го стори

Слободен печат

Напуштениот брод кој повеќе од една година низ Атлантикот пловеше без екипаж „уловен“ во Ирска

Слободен печат

Бектеши: ДУИ нема да формира коалиција со ниту еден субјект што ќе се обиде да го негира Преспанскиот договор

Слободен печат

Сандерс со убедливо водство кај демократите

Слободен печат

Путин го разреши својот советник Сурков, креаторот на „вертикална моќ“

Слободен печат

Трамп помилува седум лица, ја намали и затворската казна на Род Благоевиќ

Слободен печат

Остави Коментар

4 + четиринаесет =

Прочитај повеќе

Зеќири: Сега предметите и истрагите се живи, конечно ќе може да се постапува

Слободен печат

На Кинезите им е забранет влез во Русија до 20 февруари

Слободен печат

Светската здравствена организација ја пофали Кина за мерките против коронавирусот

Слободен печат

Отфрлени заклучоците на Република Српска за границата со Федерацијата БиХ

Слободен печат

Калифорниското вино се продава по рекорднo ниски цени

Слободен печат

Трамп: Сè што е поврзано со оваа измамничка истрага на обвинителот Малер да се отфрли

Слободен печат