2 C
Скопје

Белград како најпривлечна дестинација: Над 20.000 македонски туристи ја посетиле Србија во 2020 година

Поради пандемијата со ковид-19 во 2020 година, Србија забележа голем пад на бројот на посети од странски туристи и достигна ниво од само 24,9 отсто во споредба со претходната година, покажуваат податоците на Републичкиот завод за статистика (РЗС).

Според официјалната статистика, меѓу вкупно регистрираните 424.479 странски туристи во периодот од јануари до ноември лани, повеќето се државјани на БиХ – 49.253. Според бројноста, следуваат туристи од Бугарија (26.241), Хрватска (26.216) и Црна Гора (24.693), а над 20.000 посети имале само државјаните на Германија (23.812), Турција (23.683) и Северна Македонија (20.452).

Вкупниот број на ноќевања на странските туристи во периодот од 1 јануари до 30 ноември во 2020 година, изнесува 32,1 отсто во споредба со истиот период во минатата година.

Прочитајте и...  Премиерот Јанша најави: Во Словенија се отвораат ски-центрите, училиштата и некои услужни дејности

Кога станува збор за омилените дестинации на странските туристи во Србија, на прво место е Белград, кој минатата година го посетил секој втор турист од странство (217.961). Следува Нови Сад со 32.275 и Златибор со 20.722 посети, потоа Ниш (20.421) и Копаоник (17.665).

Поврзани вести

Силен земјотрес регистриран во близина на Филипини

Слободен печат

Осма градинка од 30 август: Тетовско Камењане доби катче за најмладите со капацитет за 87 деца

Слободен печат

Во прелиминарните контакти со Турција, Грција ќе разговара само за Ексклузивната економска зона и континенталниот гребен

Слободен печат

Собранискиот спикер Џафери го прими австрискиот амбасадор Вуцас: Силна поддршка за спроведување на реформите

Слободен печат

Белгија бара забрана за несуштинските патувања на ниво на цела ЕУ

Слободен печат

Општина Аеродром ја презентира платформата за практикување на европски стандарди

Слободен печат

Остави Коментар