Бајден и Драги разговарале за состојбата во Авганистан

Џо Бајден и Марио Драги/ Фото : ЕПА

Американскиот претседател Џо Бајден и италијанскиот премиер Марио Драги одржаа телефонски разговор за време на кој разговараа за ситуацијата во Авганистан.

„Тие разговараа за важноста од продолжување на тесната координација меѓу нивните воени и цивилни претставници во Кабул, кои неуморно работат заедно за да обезбедат безбедна евакуација на своите граѓани и Авганистанците кои храбро ни помогнаа нам и на НАТО во воената сфера”, соопшти Белата куќа.

Соговорниците ги одобрија плановите за спроведување онлајн самит на Г-7 за Авганистан следната недела.

Претходно италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо изјави дека властите во земјата подготвуваат вонреден самит на Г -20 за решавање на авганистанската криза, наведувајќи ја потребата од „зајакнување на заедничките и координирани пристапи со важните партнери – Русија, Кина и Турција”.

Кремљ соопшти дека Драги разговарал и со рускиот претседател Владимир Путин, по што беше најавено дека шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ќе ја посети Италија на 26 и 27 август.

Видео на денот