9 C
Скопје

Ароматично пилешко со компири

СОСТОЈКИ:

– 2 пилешки копани со наткопан
– 4-5 млади компири
– 2-3 моркови
– суви зачински билки по избор
– 2-3 чешниња лук
– сол и црн пипер
– масло

ПОДГОТОВКА:

Излупете ги компирите и морковите и исечкајте ги на парчиња. Во тепсија ставете го зеленчукот, зачинете со суви зачински билки, сол и црн пипер, додајте го ситно сечканиот лук, попрскајте со масло и промешајте. Над зеленчукот ставете ги пилешките копани, ставете малку вода, завиткајте со фолија и печете во рерна на 200 степени околу 35-40 минути. Пред крај тргнете ја фолијата и оставете да се потпече месото.

Прочитајте и...  „Коронавирус“ стана службен збор во клингонскиот јазик

Поврзани вести

„Твитер“ ќе им го олесни животот на своите корисници: Еве како ќе изгледа новатa опција

Слободен Печат

Принцот Филип ќе остане во болница по операцијата на срцето

Слободен печат

Не фрлајте сѐ во ѓубре: Искористете ги и лушпата и семката од авокадото, еве како…

Слободен печат

Бенкси повторно провоцира: На ѕид од затвор нацрта затвореник во бегство

Слободен печат

ФОТО | Цената на сите детали кои Меган ги носеше на интервјуто на деценијата: Еден е посебно драгоцен, а со тој ѝ одаде почит на починатата принцеза Дијана

Слободен печат

Снежана Василевска ни препорачува: Израдувајте ги најблиските со неодоливиот германски колач Комисброт

СП.

Остави Коментар