Албанската опозиција го поддржува протестот на Мета

Албанскиот претседател обвини дека земјата се наоѓа во длабока уставна и економска криза.

Обединетата албанска опозиција, предводена од Демократската партија, ќе го поддржи протестот што на 2 март на плоштадот „Народни херои ” ќе го организира шефот на државата Илир Мета.

Ставот доцна попладнево го изнесе лидерот на демократите, Љуљзим Баша оценувајќи дека повикот на претседателот не е повик за политичките партии, туку за сите граѓани.

– Повикот на Претседателот не е за политичките партии, за десницата или за левицата, туку за албанските граѓани да ги одбранат темелите на демократијата, а тоа е Уставот. Како граѓани кои сакаат земјата да преземе чекори кон консолидација на демократијата, ние мора да одговориме на секој повик за заштита на Уставот и демократското функционирање на независните институции. Затоа го поддржуваме протестот на Претседателот за Уставот, напиша Баша.

Прочитајте и...  Четири милиони Французи се „делумно невработени“

Тој обвини дека земјата се наоѓа во длабока уставна и економска криза.

– Албанија се наоѓа во длабока уставна криза, покрај економската криза, која секојдневно ја преживуваат сите Албанци. Како граѓани, не можеме да ги затвориме очите кога владеењето на законот е заложник, кога ќе бидат уништени институциите, а демократијата е во опасност. Зграпчувањето на Уставниот суд значи уништување на правата и слободите на секој граѓанин. Не можеме да прифатиме Албанија да се врати 30 години назад, изјави Баша.

Тој побара колку е можно побрзо завршување на изборната реформа и спроведување предвремени избори.

– За излез од крзата во која е втурната земјата, за враќање на албанската влада, враќање на албанските општини, враќање на албанската економија, гарантирање на правда независна од политиката, постои едно демократско решение: навремено завршување на изборната реформа и итно одржување на слободни и фер избори! Демократската партија и обединетата опозиција работат на ова секој ден и со поддршка од граѓаните промената ќе стане реалност. Подобри денови!, порача Баша.

Прочитајте и...  Филипче: Заразен е доктор од Психијатриската болница во Демир Хисар (ВИДЕО)

Претходно, поддршка даде и лидерката на Социјалистичкото движење за интеграција, Моника Круемади, која е сопруга на претседателот Мета.

– На протест на 2 март, не за Илир Мета, туку за Албанија и граѓаните, за демократија, подобар живот и запирање на масовната миграција на младите, рече Круемади.

Прочитај повеќе

Светска банка одобри 1,9 милијарди американски долари за надминување на последиците од пандемијата

Слободен печат

И покрај коронавирусот расте бројот на резервации на крузерите за крстарење во 2021 година

Слободен печат

Над 6,6 милиони Американци во една недела останаа без работа – коронавирусот удри врз економијата

Слободен печат

Заев: Очекувам банките да ги намалат каматите на кредитите

Слободен печат

Во светот веќе има над еден милион заболени од коронавирусот

Слободен печат

Уапсени пет белграѓани, измамиле Европејци за над 60 милиони евра

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се затвори фабрика во Прилеп: Вработен бил во контакт со лице позитивно на коронавирус

Слободен печат

Намален бројот на примени пациенти на интензивна нега во Франција, за 24 часа 471 смртни случаи

Слободен печат

Ангеловска: Буџетот е крвотокот на државата кој го овозможува нејзиното функционирање

Слободен печат

Најнови податоци за состојбата со Ковид-19 во светот до 20 часот

МИА Агенција

Србија: Од сабота во 13 часот до понеделник во 05 забрана за движење во цела Србија

МИА Агенција

Заев: Подобро се справуваме од многу други поразвиени земји

Слободен печат