Постојат 500 начини да се победи, ние победивме грдо

Ливерпул остана во трката за титулата во англиската Премиерлига откако во 32. коло на среќен начин со 2:1 го совлада Тотенхем. Победничкиот гол беше дело на дефанзивецот на Тотенхем, Тоби Алдервеид кој во 90. минута имаше неспретна интервенција и топката ја смести во сопствената мрежа.

– Реков повеќе пати дека постојат 500 начини да се победи на еден натпревар, а ние денеска победивме на грд начин, но на кого му е гајле за тоа. Бев мирен по голот за победа бидејќи целата ситуација беше изненадувачка. Го видов ударот на Салас со глава но ништо потоа, не знаев дека топката е во мрежата – изјави Клоп по натпреварот.

Интересно е што Алдервеид одбележа јубилеј. Имено неговиот автогол беше 400. гол кој Ливерпул го постигна под водство на Клоп. Головите ги постигнале 36 фудбалери, а десет играчи со дале автогол.

Прочитајте и...  Меси: Фудбалот никогаш повеќе нема да биде ист!

По 32. коло, Ливерпул остана прв на табелата со 79 бодови, Манчестер сити е втор со 77 бодови но има и натпревар помалку.

Прочитај повеќе

Двајца италијански пливачи загинаа во авионска несреќа (ВИДЕО)

Слободен печат

Велковски и Риека финалисти во Купот на Хрватска (ВИДЕО)

Слободен печат

Колку најбогатиот клуб во Англија ќе потроши на трансфери ова лето?

Слободен печат

Игуаин има интересна понуда од Премиер лигата!

Слободен печат

Дортмунд може и без Халанд, „хет-трик“ на Санчо (ВИДЕО)

Слободен печат

Мистерија „Саул“: Што ќе се дознае за три дена!? (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ФК Ренова: Не нè интересира дали ќе се игра првенството, најважно е здравјето!

Слободен печат

„Финалната битка“ на 20 јули за Скудетото!?

Слободен печат

Меси: Фудбалот никогаш повеќе нема да биде ист!

Слободен печат

Чурлинов со прв гол за Штутгарт, Македонецот чекор поблиску до Бундеслигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Интер најблиску до потписот на „новиот Пирло“!? (ВИДЕО)

Слободен печат

Шест позитивни случаи во фудбалските клубови Ренова и Шкендија

Слободен печат