Постојат 500 начини да се победи, ние победивме грдо – Слободен печат
СпортФудбал

Постојат 500 начини да се победи, ние победивме грдо

Ливерпул со огромна среќа дојде до победата во дерби дуелот против Тотенхем, со автогол во 90 минута

Ливерпул остана во трката за титулата во англиската Премиерлига откако во 32. коло на среќен начин со 2:1 го совлада Тотенхем. Победничкиот гол беше дело на дефанзивецот на Тотенхем, Тоби Алдервеид кој во 90. минута имаше неспретна интервенција и топката ја смести во сопствената мрежа.

– Реков повеќе пати дека постојат 500 начини да се победи на еден натпревар, а ние денеска победивме на грд начин, но на кого му е гајле за тоа. Бев мирен по голот за победа бидејќи целата ситуација беше изненадувачка. Го видов ударот на Салас со глава но ништо потоа, не знаев дека топката е во мрежата – изјави Клоп по натпреварот.

Интересно е што Алдервеид одбележа јубилеј. Имено неговиот автогол беше 400. гол кој Ливерпул го постигна под водство на Клоп. Головите ги постигнале 36 фудбалери, а десет играчи со дале автогол.

По 32. коло, Ливерпул остана прв на табелата со 79 бодови, Манчестер сити е втор со 77 бодови но има и натпревар помалку.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.