Жбогар-Жерновски: Младите се синоним на ентузијазам и иновации

Заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски и амбасадорот на ЕУ Самуел Жбогар, вечерва се обратија на завршната церемонија на Младинскиот самит Скопје, што се оддржа во Младинскиот културен центар од 3 до 5 декември и на кој учествуваа 200 млади активисти за човекови права, претставници од граѓанскиот сектор, артисти и млади политичари од Северна Македонија, Турција, Србија, БиХ, Хрватска, Косово, Словачка, Романија.

Жерновски и Жбогар го оценија Самитот како  клучен младински настан во регионот и одлична можност да се промовира демократското единство кое го зајакнува про-демократскиот дискурс и убедувања меѓу младите во Западен Балкан и пошироко, дозволувајќи им да се поврзат, да учат едни од други, стекнувајќи поголемо разбирање за политичките движења и граѓанското општество низ светот, соопшти МНР.

Прочитајте и...  ЕВН донира возило за подобрување на сервисот на уличното осветлување во Берово

– За мене, младите се синоним на енергија, ентузијазам и иновации, секогаш подготвени да дојдат до нови решенија за предизвиците со кои се соочуваат, истакна Жерновски.

Искажувајќи благодарност за нивните заложби за одржување на европските вредности и за спроведување на принципите на Европската унија, Жбогар и Жерновски нагласија дека Декларацијата што ја усвоија учесниците на Младинскиот самит го потврдува зрелиот пристап на младите кон темите за интеграција, европеизација и зачувување на глобалниот мир и просперитет. Според нив, тоа е и доказ дека младите се целосно ангажирани за нивната иднина, која ќе биде зачувана само ако со заеднички напори се обезбедат демократски општества засновани на мир, слобода, правда и почитување на човековите права.

Прочитајте и...  Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Жерновски ги нагласи визиите, заложбите и чекорите на Владата, насочени кон Европската Унија и нејзините вредности, а со тоа и кон подобрување на животот на граѓаните во еден слободен и демократски политички амбиент.

– Секогаш упатуваме јасни пораки дека за Република Северна Македонија нема друга алтернатива освен ЕУ и НАТО. Ние немаме друга алтернатива освен подобар живот за граѓаните, а сите знаеме дека евроатлантските интеграции одат паралелно и заедно со реформите, со унапредувањето на сервисите за граѓаните и со економскиот раст. Во исто време, ниту едно искушение или предизвик не може да не оттргне од европските вредности како што се солидарноста, еднаквоста и правичноста, порача Жерновски.

Прочитај повеќе

Силно невреме во Мостар: Поплавени улици и скршени дрвја

Слободен печат

Мун: Сеул е подготвен за разговори со Токио за решавање на споровите од минатото

Слободен печат

Зеленски предупреди на заканата од појава на „жежок Донбас” во Белорусија

Слободен печат

Излегоа детали од книгата за Трамп: „Златен туш“, бивши љубовници и уцените на Путин

Слободен печат

Народна Банка: Се што преземавме за ,,Еуростандард” беше за да ги заштитиме депонентите

Слободен печат

Што не чека по пандемијата? Најбарани ќе бидат менаџерите!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Охрид 78 активни случаи на коронавирус, во Струга двојно повеќе

Слободен печат

ЕВН донира возило за подобрување на сервисот на уличното осветлување во Берово

Слободен печат

Хаџиев за МИА: Од ФОД ќе бидат обесштетени депозитите на 99,4 проценти од физичките лица – депоненти во „Еуростандард банка”

МИА

Еуростандард банка нема обврски кон Комерцијална банка

Слободен печат

СДСМ: Продолжуваат консултациите за коалициски договор со ДУИ

Слободен печат

Интервју со Илија Адамоски: На пензионерите им треба правен лек – лекс специјалис!

Мендо Димовски