Земјотрес од 4,5 степени ја потресе Босна и Херцеговина

Земјотрес сеизмограм
Сеизмограм / Фото: EPA-EFE/DAVID CHANG

Во 13.28 часот е регистриран земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтер, објави Европскиот сеизмолошки центар.

Потресот бил на длабочина од 10 километри, а се почувствувал во Сараево, Тузла и Бања Лука.

Што се однесува до епицентарот, тој бил на 65 километри северозападно од Сараево.

Видео на денот