Зеќири: Пратениците се боксерска вреќа, сите се истураат врз нас, мислат ние сме ги барале тие лаптопи

Во врска со набавените лаптопи за собраниските служби, Зеќири вели дека се донација и не се за лична потреба за пратениците.

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зеќири на ТВ 24 истакна дека пратениците веќе имаат службени компјутери во канцеларија и таблети кои ги задолжуваат кога им почнува мандатот и ги враќаат кога истиот ќе заврши.

Набавените лаптопи за собраниските служби, Зеќири вели дека се донација и не се за лична потреба за пратениците.

-Пратениците ниту биле во тек ниту знаеле што се случува. Тие се боксерска вреќа и сите се истураат врз нас мислат дека ние сме ги сакале и сме ги побарале тие лаптопи- рече Зеќири.

Зеќири во гостувањето вели дека ситуацијата е крајно сериозна, тактизирањето во врска со донесувањето на измените на Законот за заштита на населението од заразни болести од страна на опозицијата е несфатливо и за нас и за граѓаните.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Тој нагласи дека Законот не се носи за СДСМ или за ВМРО ДПМНЕ, туку, како што рече, за превенција од заразата.

-Не е време за политички хирови, ниту за профитирање преку ситни политички поени, крајно време е да се донесе законот. Во меѓувреме има нови препораки за носење заштитни маски на отворено, забрана за групирање по 22 часот и ограничување на бројот на домашни гости, амандманите се изготвени од СДСМ да бидат составен дел на законот – рече Зеќири.

Со амин од Џафери набавени 100 лаптопи за Собранието

Поврзани вести

Откриени и мапирани нови археолошки локалитети и поединечни наоди на источниот брег од Охридското Езеро

Слободен печат

Нови 1022 позитивни случаи на ковид-19 во земјава, починати се 41 лице

Слободен печат

Хрватска: Уапсен сопственик на ноќен клуб поради ширење на ковид-19

Слободен печат

Демонстрантите во Полска не се откажуваат од барањето за измена на Законот за абортус

Слободен печат

Семејното насилство во Грција: Насилниците ретко одат во затвор

Слободен печат

АПСЕЊА ВО ЛОНДОН: 60 лица лишени од слобода на протестите против карантинот (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian