12 C
Скопје

Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Еден локал е затворен поради непочитување на мерките за заштита од Ковид-19 во текот на вчерашната контрола од 18 до 21 часот на тетовското подрачје извршена од полициски службеници од СВР Тетово во содејство со инспектори од Државен пазарен инспекторат.

 – Во угостителски објект во село Боговиње, тетовско, сопственост на Џ.Б.(50) од Боговиње, биле затекнати четири лица и сопственикот. Од страна на ДПИ објектот бил затворен, а по целосно документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава, информираат денеска од СВР Тетово.

Сопственикот ќе се соочи со пријава за „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија”.

Во текот на изминатото деноноќие за неносење заштитни маски на 37 лица тетовската полиција им издала прекршочни платни налози, согласно член 6 од соодветната владина Уредба. 

Прочитајте и...  Шахин: До крајот на летото треба да ја ставиме пандемијата под контрола

Поврзани вести

Курти: Уставот на Косово не дозволува обединување со Албанија

Слободен печат

Заев: Успешно го натеравме Мијалков сам да се пријави, нема тајни преговарања

Лука Андреев

Алармантно во Србија, драматичен скок на бројот на новозаразени, се бара полициски час

Слободен печат

Стапуваат на сила новите санкции на ЕУ против четворица руски граѓани

Слободен печат

Професорката Шерон Пикок од Кембриџ: Ковидот веќе не мутира толку брзо

Слободен печат

Средба на министерот Спасовски со чешкиот амбасадор Мирослав Томан

Слободен печат

Остави Коментар