Заради ОВАА недозволена грешка на вработените во градинката, девојчето се напило асепсол наместо ВОДА

Шишенцето во кое имало асепсол, а не вода се нашло на погрешно место во градинката во Рача, Крагуевац заради невнимание од воспитувачка.

Како што дознава „Блиц“ воспитувачката од втора смена го оштетила шишенцето во кое имало асепсол, а остатокот од ова средство за дезинфекција го ставила во пластично шише на една од брендираните води за пиење.

Како што дознаваат српските медиуми од истрагата, до забуна која за среќа не се завршила кобно, дошло меѓу работните смени во градинката.

„Воспитувачката од претходната смена не јавила, ниту го обележала шишенцето за останатите да знаат дека внатре е хемиско средство. Недостаток на комуникација за малку ќе довело до трагедија во градинката“, вели за „Блиц“ извор близок на истрагата.

Прочитајте и...  Избрана новата Влада на Косово предводена од Авдулах Хоти

Девојчето се наоѓа на интензивна смена во болница и не е животно загрозена.

Прочитај повеќе

Од вечер повторно полициски час, задоцнета активност за казнување за непочитување на мерките за заштита

Слободен печат

Следната недела ќе биде објавена преговарачката рамка, наесен старт на преговорите

Слободен печат

Преку девет банки ќе се издава домашната платежна картичка, за неа не се аплицира

Слободен печат

Протестите во САД стануваат се побројни, се уриваат статуи на расистички политичари и генерали

Слободен печат

Сончево време, попладне изолирана појава на дожд и грмежи

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шпанија ги отвора границите за туристите од безбедните земји

Слободен печат

Уредување и разубавување на улицата на Тоше во Крушево

Слободен печат

Трагичен крај на потрагата: Киднапираната мексиканска конгресменка пронајдена мртва

Слободен печат

Авганистан и Талибанците во фокусот на Русија, Кина, Пакистан и САД

Слободен печат

Затворањето на границите ќе ја скрши економијата: Грчките лекари загрижени по пристигнување на заразени патници од Катар

Слободен печат

Во Вашингтон шести ден протести против расизмот и полициското насилство (ВИДЕО

МИА Агенција