ЗАПОЧНА ОКТОБЕРФЕСТ: Минхен по 168. пат го отвори фестивалот на пивото! (ВИДЕО) – Слободен печат
ВестиПланета

ЗАПОЧНА ОКТОБЕРФЕСТ: Минхен по 168. пат го отвори фестивалот на пивото! (ВИДЕО)

Се очекува околу шест милиони љубители на пивото да го посетат фестивалот што ќе трае до 6 октомври.

По 168. пат во Минхен денеска започнуа популарниот Октоберфест, светски познатиот фестивал за љубителите на пивото.

Како што налага традицијата, градоначалникот на Минхен првата кригла пиво му ја даде на претседателот на Владата на покраината Баварија, Маркус Зедер, пренесе „АП“.

Голем број жени во шарени фустани и мажи во традиционални баварски кожени панталони чекаа пред капијата за да влезат на фестивалот на пивото.

Се очекува околу шест милиони љубители на пивото да го посетат фестивалот што ќе трае до 6 октомври.

И оваа година цената на пивото е зголемена,  па така кригла од еден литар чини 11,80 евра, што е за 30 центи повеќе во однос на минататагодина, пренесуваат локалните медиуми.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close