Законот за една изборна единица доставен до пратениците

Собранискиот спикер Талат Џафери го достави предлог-законот на помалите партии за промена на изборниот модел во една изборна единица и отворени листи до сите пратничките групи, велат од кабинетот на претседателот.

Собраниски извори потврдуваат за „Слободен печат“ дека законот ќе се носи по скратена постапка. Ваквата процедура, според Собранискиот деловник, предивдува предлог-законот за измена на изборниот законик директно да биде ставен на првата нова наредна седница. Потоа, матичната Комисија за политички систем ќе го разгледа.

Со овој закон помалите политички партии бараат промена од шест изборни единици на една изборна единица и отворени листи, еднаков број жени и мажи и на локалните и на парламентарните избори и механизам за избор на паритетна застастапеност на советниците на листите.

Прочитајте и...  Шест нови случаи со коронавирус во Кичево

Со овој закон, според помалите партии, ќе се обезбеди еден подемократски изборен модел, бидејќи тој отвора можност за сите политички субјекти да учествуваат на изборите. Со тоа, гласовите на граѓаните нема да пропаѓаат, туку ќе се преточат во пратеници во парламентот. Ваквиот изборен модел дава можност за граѓаните директно да се изјаснат и на кому му даваат приоритет на локалните избори, рече неодамна Лиле Поповска од ДОМ.

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат