Заев пристигна на лидерската средба

Премиерот Зоран Заев пристигна на лидерската средба во вила Водно што ќе се одржува на покана на претседателот Стево Пендаровски.

Заев на лидерската средба дојде по претседателот на ДУИ, Али Ахмети, претседателот на Движење Беса, Билал Касами, претседателот на Алијанса за Албанците, Зиадин Села и претседателот на Алтернатива, Африм Гаши.

По премиерот, иако ненајавен пристигна и претседателот на ДПА, Мендух Тачи.

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, за денеска  во 17.00 часот ја закажа лидерската средба во неговиот Кабинет на вила Водно.

Во фокусот на лидерската средба ќе бидат предвремените парламентарни избори кои ги предложи премиерот откако ЕУ одлучи да не и додели датум за преговори на Македонија.

Прочитајте и...  Договор на коморите на сметководители и проценувачи за промоција на европската легислатива

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат