Заев: По седум илјади денари од домаќинство за лица без работен ангажман

Помош за пензионерите, лицата со попреченост и бремените жени, напиша на Фејсбук лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Во овие тешки времиња преземаме одговорност да се соочиме со сите економски предизвици, да делуваме одговорно, ефикасно и солидарно, за последиците од оваа криза да бидат што помали. Затоа, до Владата предлагаме економски мерки, за да им помогне на компаниите, на работниците, на бизнисот, на граѓаните, а со тоа и на целокупната македонска економија, напиша лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

🔴 7.000 денари по домаќинство за лица без работен ангажман или лица кои биле дел од неформална економија
🔴 Се запира Законот за извршување до крајот на јуни
🔴 Одложување на кредитите – априлската рата кредит ќе се плаќа во јули
🔴 Се ослободуваат од плаќање закуп корисниците на социјалните станови
🔴 Дополнителни бескаматни кредити за фирмите од нови 6 милиони евра
🔴 Нови 50 милиони евра евтини кредити преку комерцијалните банки
🔴 Со уредба со законска сила ќе се забрани фирмите да одат во стечај за време на кризата.
🔴 Помош за медиумските работници и медиумските куќи
🔴 Помош за спортистите и уметниците
🔴 Помош за пензионерите, лицата со попреченост и бремените жени

Прочитај повеќе

Хафтар: Ќе ги отвориме нафтените полиња за да ја обезбедиме иднината на Либија

Слободен печат

Советот за човекови права на ОН усвои Резолуција за Белорусија

Слободен печат

Германското МНР за бугарскиот меморандум- историјата нека им остане на историчарите

Слободен печат

Димитров: Бугарија во членот 2 од Договорот за пријателство има обврска да ни помага во процесот на европска интеграција

Слободен печат

Ковачев: Гоце Делчев е на Македонија, никој не сака да и го земе, тој е и на Бугарија

Слободен печат

Над 13 илјади заразени во еден ден во Франција, во Париз заразата се шири најбрзо

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Атина „цвета“ короната, 40 отсто од вработените ќе работат од дома, се откажуваат концерти и кино проекции

Слободен печат

Претседателот на Гватемала заразен со ковид-19

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Николовски и неговиот шеф се криминалци

Две брачни двојки пријавиле 1.200 лажни бремености, од француските власти извлекле близу два милиони евра

Слободен печат

Џонсон: Доаѓа втор бран, се плашам дека е неизбежен

Османи: Нема да дозволам сопки и емоции да влијаат на патот кон ЕУ, верувајте во тоа

Слободен печат