Вучиќ за можната посета на Загреб: Ќе чуете, ќе напишам едно писмо

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ не дал конкретен одговор дали ќе дојде на конгресот на собирот на Европската народна партија (ЕПП) во Хрватска, но затоа зборувал за Будак и Братиќ.

По повод неговата евентуална посета на Загреб, на конгресот на ЕПП, тој на прашањето на Б92 за кого е понезгодно тоа прашање, за него или за Хрватска, претседателот на Србија, Александар Вучиќ одговорил дека не гледа зошто тоа за него би било незгодно, бидејќи тој веќе бил во Хрватска и ништо, тој истакнал, не му било незгодно, бидејќи секогаш ја зборувал вистината.

„Ако на некого од нив му е незгодно или не знае да објасни како е можно нацистичкиот злосторник Миле Будак да биде награден со бројни споменици и улици ширум Хрватска, мене не ми е нималку“, рекол Вучиќ, заради потегот на Хрватска за поставување на спомен плочата

Прочитајте и...  На „Охридско лето" вечер концерт на полско-руското Дуо пијано 4 раце со Јулија Коќубан и Илја Максимов

Вучиќ претходно веќе рече дека не гледа ништо спорно да се оддаде почит на генерал на војска која во тој момент била легална, дека Братиќ не е осуден за воено злосторство, но не коментираше за тоа дека Братиќ активно учествувал во нападите на Вуковар. Заради поставување на спомен плочата се огласиле и граѓанските организации во Србија и жестоко го осудуваат тој потег.

„Братиќ е проблем, а не е проблем нацистички злосторник, министер во влада на усташка НДХ да има толку споменици и улици, човек кој се залагал за убивање на една третина од Србите, за протерување на една третина и за преобратување во католицизам на една третина. Па чекајте… И вие потоа зборувате за европски вредности“, рекол Вучиќ.

Прочитајте и...  Трамп се двоуми меѓу две локации за неговата инаугурација за претседателски кандидат на Републиканците

Потоа тој коментирал за можното доаѓање во Загреб.

„Зошто на мене би ми било незгодно? Што ќе ме држи врзан во соба во хотелот, па да не излагам никаде, да се грижам дали некој нешто ќе ми направи? Што ми е гајле за тоа“, рекол српскиот претседател.

На прашањето дали ќе дојде во Загреб, тој одговорил.

„Денес или утре ќе чуете. Ќе ви напишам едно писмо. Сакам да пишувам во последно време. Ќе биде интересно моето писмо и разговорите кои ќе ги чујам денес и утре, а притоа ќе се потрудам да ја одбранам можноста да развиваме нормални односи со Хрватска. Меѓутоа, за танго се потребни двајца“, заклучил Вучиќ.

Прочитај повеќе

Нови 18 случаи на Ковид-19 во Кичево, оздравеле пет лица

Слободен печат

Макрон: Франција ќе ги зајакне безбедносните мерки во појасот Сахел во Африка

Слободен печат

Течат преговорите за Влада зад затворени врати

Драчевци возат како „Англичани“: Добиле нова цевка, „изгубиле“ една лента од патот! (ФОТО)

Грција има регистрирано речиси 1.000 нови случаи на коронавирус во последната една недела

Слободен печат

Количеството на врнежи во првите 10 дена во август над декадните вредности

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ИСКУСТВА ОД ОТВОРАЊЕТО НА УЧИЛИШТАТА ВО ДРУГИТЕ ЗЕМЈИ: Дел од нив ставија клуч по само неколку дена

Михаило Донев

Руската вакцина против Ковид-19 развива имунитет до две години

Слободен печат

Засега нема добра волја за враќање на цената на струјата: Јавноста бранува ама безуспешно

Шест нови заболени од Ковид-19 во тетовскиот регион

МИА Агенција

141 новозаразени од коронавирус, има 161 оздравени пациенти, а починала пациентка од Скопје

Горан Наумовски

Србија одлучи: Учениците до четврто одделение во училишта, другите ќе следат комбинирана настава

Слободен печат