Вучиќ за можната посета на Загреб: Ќе чуете, ќе напишам едно писмо - Слободен печат

Вучиќ за можната посета на Загреб: Ќе чуете, ќе напишам едно писмо

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ не дал конкретен одговор дали ќе дојде на конгресот на собирот на Европската народна партија (ЕПП) во Хрватска, но затоа зборувал за Будак и Братиќ.

По повод неговата евентуална посета на Загреб, на конгресот на ЕПП, тој на прашањето на Б92 за кого е понезгодно тоа прашање, за него или за Хрватска, претседателот на Србија, Александар Вучиќ одговорил дека не гледа зошто тоа за него би било незгодно, бидејќи тој веќе бил во Хрватска и ништо, тој истакнал, не му било незгодно, бидејќи секогаш ја зборувал вистината.

„Ако на некого од нив му е незгодно или не знае да објасни како е можно нацистичкиот злосторник Миле Будак да биде награден со бројни споменици и улици ширум Хрватска, мене не ми е нималку“, рекол Вучиќ, заради потегот на Хрватска за поставување на спомен плочата

Вучиќ претходно веќе рече дека не гледа ништо спорно да се оддаде почит на генерал на војска која во тој момент била легална, дека Братиќ не е осуден за воено злосторство, но не коментираше за тоа дека Братиќ активно учествувал во нападите на Вуковар. Заради поставување на спомен плочата се огласиле и граѓанските организации во Србија и жестоко го осудуваат тој потег.

„Братиќ е проблем, а не е проблем нацистички злосторник, министер во влада на усташка НДХ да има толку споменици и улици, човек кој се залагал за убивање на една третина од Србите, за протерување на една третина и за преобратување во католицизам на една третина. Па чекајте… И вие потоа зборувате за европски вредности“, рекол Вучиќ.

Потоа тој коментирал за можното доаѓање во Загреб.

„Зошто на мене би ми било незгодно? Што ќе ме држи врзан во соба во хотелот, па да не излагам никаде, да се грижам дали некој нешто ќе ми направи? Што ми е гајле за тоа“, рекол српскиот претседател.

На прашањето дали ќе дојде во Загреб, тој одговорил.

„Денес или утре ќе чуете. Ќе ви напишам едно писмо. Сакам да пишувам во последно време. Ќе биде интересно моето писмо и разговорите кои ќе ги чујам денес и утре, а притоа ќе се потрудам да ја одбранам можноста да развиваме нормални односи со Хрватска. Меѓутоа, за танго се потребни двајца“, заклучил Вучиќ.

Прочитај повеќе

Тирана ја убеди и ДП да биде дел од изборната коалиција на Албанците од Прешевската Долина

Слободен печат

Грчката полиција запленила повеќе од 1 тон кокаин, приведени се 8 лица (ВИДЕО)

Двајца од тројцата заболени во Франција пристигнале на аеродром без симптоми

Слободен печат

Касами: БЕСА работи на формирање трипартитна коалиција, но подготвени сме и самостојно да излеземе на избори

Слободен печат

Ватикан го повика ирачкиот претседател да ги заштити христијаните во таа земја

Слободен печат

Остави Коментар

19 − 10 =

Прочитај повеќе

Петровска: Бирото за јавна безбедност веднаш започна истрага за затворената група на „Телеграм“

Слободен печат

Русија го задржува правото на реципрочни мерки кон Бугарија

Слободен печат

Во затворена група на „Телеграм“ македонски средношколци споделуваат експлицитни фотографии од врсници

Слободен печат

Шкријељ: Просечната пензија ја зголемуваме на 15.500 денари од февруари годинава

Слободен печат

Тројца Французи и еден Ирачанец се водат за исчезнати во Багдад

Слободен печат

СЛУЧАЈНОСТ ИЛИ? 1720. чума, 1820. колера, 1920. шпанска треска: ШТО Е СЛЕДНО?

Слободен печат