-4 C
Скопје

Во Тиквешко осум нови случаи во четирите општини

Расте бројот на заболени од Ковид-19 во Тиквешко, осум нови случаи се потврдени во четирите општини во изминатите 24 часа. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог при кавадаречкиот Центар за јавно здравје, за МИА потврди дека станува збор за три лица од Кавадарци и исто толку од Неготино, како и по едно од Росоман и Демир Капија.

-Тие се на возраст од 15 до 77 години, од двата пола. Највозрасниот заболен, неготинец, се лекува на инфективно одделение во Велес. Останатите се со лесна клиничка слика и на домашно лекување. Само девојка на 15 годишна возраст потврдува дека претходно имала контакт со лице позитивно на Ковид-19. Останатите велат дека не знаат каде се заразиле, рече Јовановски.

Прочитајте и...  ВИДЕО| Поповска: Законот за контрола на индустриски емисии е спремен, некој намерно не сака да го изгласа

Се утврдуваат контактите, со цел нивна изолација.

Поврзани вести

Убил рецепционер заради Гучи ранец, го чека доживотен затвор

И.И.

ВИДЕО+ФОТО: Напаѓачот кој усмрти пет лица во Германија бил пијан и се лекувал од ментална болест

Слободен печат

Д-р Стевановиќ: Превентивното земање на антибиотици дефинитивно не е оправдано

Слободен печат

ВИДЕО | Бајден се обрати на милиони Американци: Помошта пристигнува

Слободен печат

Вашингтон пост: Трамп стана параноичен, колабира системот зад вратите на Белата куќа

И.И.

Д-р Стефановиќ: Гледаме пациенти кои се добро следени и лекувани по осум недели и на крај сме ја изгубиле битката за секунда

Слободен печат

Остави Коментар