6 C
Скопје

Во Грција досега спроведени 725.000 вакцинации

Денеска, беа спроведени над 30.000 вакцинации, а вкупно, од првиот ден надминавме 725.000 вакцинации и Грција се наоѓа на четвртото место по дневниот број вакцинации во изминатите седмици во однос на другите земји од Европската Унија, рече генералниот секретар од Министерството за здравство на Грција Мариос Темистоклеус на денешната редовна прес конференција за процесот на имунизацијата во земјата, јави дописничката на МИА од Атина.

Темистоклеус истакна дека постои нагорен тренд во закажувањата термини за вакцинација на граѓаните и веќе се регистрирани нешто помалку од еден и пол милион термини, од кои 600.00 се за првата, а останатите за втората доза.

Во однос на вакцините за Грција, рече дека денеска добиле 112.000 дози од Фајзер,а минатата седмица пристигнале 24.000 од Модерна и 90.000 од АстраЗенека

Прочитајте и...  Облачно со повремен дожд, на планините снег

Поврзани вести

Вучиќ: Србија ќе биде велесила во производството на вакцини

Слободен печат

Лекарот на Навални предупреди дека неговото здравје се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Пентагон потврди, објавената снимка со НЛО е вистинска

Слободен печат

Чешка протера 18 руски дипломати, обвинети се дека работеле за специјални служби

Слободен печат

Вучиќ за нон – пејперот на Јанша: Ниту сум видел мапа, ниту пак план – се залагам за постојните граници

Слободен печат

Веља Невоља и Месар во паника: Пронајдена ДНК трага од нивна жртва – мислеа дека ако „нема тело – нема дело“

Слободен печат

Остави Коментар