Во бунар пронајден сафир вреден 100 милиони долари

Властите во Шри Ланка објавија дека најголемиот кластер на сафир во светот е пронајден во дворот на златар – случајно во калта.

Трговец со скапоцени камења рече дека каменот бил пронајден од работници кои копале бунар во неговиот двор во Ратнапура, област богата со скапоцени камења. Се проценува дека вредноста на бледо синиот сафир е околу 100 милиони долари.

Гроздот, или џиновска грутка сафир, тежи околу 510 килограми, или околу 2,5 милиони карати, и веќе се нарекува „сафир Серендипити“ (случајно пронајден сафир).

“Лицето кое го ископа бунарот не извести дека нашле ретки камења. Потоа наидовме на овој примерок”, рекол сопственикот на каменот за Би -Би -Си, кој од безбедносни причини не сакал да го открие своето име или каде точно живее.

Наводно, сопственикот го нашол кластерот пред една година и ги известил службениците за тоа, но му биле потребни многу месеци да го исчисти и да го претстави на светот.

Шри Ланка е водечки извозник на сафири и други скапоцени камења. Земјата минатата година заработи околу половина милијарда долари со извоз на скапоцени камења, исечени дијаманти и накит, но загуби и многу поради пандемијата, па се надеваат дека новото откритие ќе привлече купувачи и експерти.

“Никогаш не сум видел толку голем примерок. Овој веројатно е формиран пред околу 400 милиони години”, вели гемологот д -р Гамини Зојса.

Експертите предупредуваат дека иако станува збор за примерок од 2,5 милиони карати, тоа не мора да значи дека секој камен во него е со висок квалитет.

Видео на денот