Левантедоживеа убедлив пораз на домашен терен/ фото: EPA-EFE/Juan Carlos Cardenas

Екипата на Леванте чиј член е македонскиот репрезентативец Енис Барди е поразена на домашен терен од Гранада со 0:3 во последниот натпревар од 12. коло во Ла Лига.

Гранада победата ја најави на самиот почеток со голот на Херман Санчез во седмата минута, а до крајот на првиот дел погоди и Луис Суарез. Убедливиот триумф на Гранада го обезбеди Антонио Пуертас со голот во 69. минута.

Енис Барди беше дел од првиот тим на Леванте и одигра 72 минути по што беше заменет од Кантеро.

Леванте и по 12 коло остана на претпоследното место на табелата во Ла Лига со само шест освоени бодови, додека Гранада се искачи на 14 место со 11 бодови.