ВИДЕО: Повторно влошена состојбата на Земан, чешкиот претседател префрлен во болница

Милош Земан / Фото: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Чешкиот претседател Милош Земан итно беше префрлен во болница во Прага, пренесува Индепендент.  

Земан со амбулантно возило бил однесен во Централната воена болница веднаш по состанокот за формирање нова влада со премиерот Андреј Бабиш. 

77-годишникот минатиот месец беше примен во болница осум дена, а неговата канцеларија рече дека страда од дехидрација и мала исцрпеност.  

Почна да користи инвалидска количка на почетокот на оваа година поради болки во нозете. 

Хоспитализиран претседателот на Чешка од засега непознати причини

Видео на денот