-4 C
Скопје

ВИДЕО | Пендаровски: Не е потребно вонредна состојба бидејќи сега имаме функционално Собрание

Претседателот Стево Пендаровски, запрашан зошто повторно не се прогласи вонредна состојба, објасни зошто во моментот не е потребно такво нешто, односно зошто според него вонредна состојба во моментот, како што рече, не врши работа.

-Претходно прогласивме вонредна состојба, но сега тоа не е потребно бидејќи сега имаме функционално Собрание. Претходно тоа се направи за да може Владата, наместо Собрането, да носи закони. Не ни е потребна вонредна состојба за да прогласиме полициски час, едното со другото не е поврзано, истакна Пендаровски.

Поради есенскиот бран на пандемијата, Пендаровски истакна дека, здравствениот систем се реорганизира, се ангажираат дополнителни капацитети, се прават максимални напори да се тестираат максимално повеќе лице и да се згрижат повеќе пациенти.

Прочитајте и...  Уште еден град во Србија прогласи вонредна состојба

Тој додаде дека и без вонредна состојба, армијата е ангажирана во некои земји, а истото можеме да го сториме и ние.

ВИДЕО | Пендаровски: За жал сведоци сме дека ситуацијата не се подобрува, таа е исклучително сериозна

-Армијата е ангажирана во некои земји. Работат дури и епидемиолошки анкети. Доколку е потребно и јас ќе дозволам ангажирање на војниците, односно армијата да биде логистичка потреба, истакна Пендаровски.

Дека во моментот нема потреба од вонредна состојба истакна и премиерот Зоран Заев. Оваа ситуација да не се користи за добивање на политички поени, рече Пендаровски.

ВИДЕО | Филипче: Состојбата на Спасовски е стабилна, има благо покачена температура

Поврзани вести

Бар и Меконел ја признаа победата на Бајден на изборите во САД

И.И.

За викендите ќе биде штама во Србија, рестриктивните мерки стапуваат насила од петок

Слободен печат

Над 64 милиони луѓе во светот заразени со Ковид-19

И.И.

Заев: Обидот да се блокира Собранието е опасно, срамно и неодговорно однесување

Слободен печат

ВИДЕО | Георгиевски: Бевме убедувани дека мора да се бориме против Бугарија, дека може да нè нападне секој момент

Слободен печат

Во светот околу 500 новинари починаа од последици од Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар