3.9 C
Скопје

ВИДЕО | Пендаровски: За жал сведоци сме дека ситуацијата не се подобрува, таа е исклучително сериозна

На самиот почеток почеток во своето обраќање претседателот Пендаровски му посака брзо закрепнување на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кој поради влошената состојба е хоспитализиран на Инфективната клиника.

-На деневен ред имавме само една точка, актуелната состојба со кови-19 и мерките на надлежните одграни за сузбивање на пандемијата. Министерот Филипче не информираше за материјалните ресурsи, за работата на Комисијата за заразни болести, за болничките капацитети и нивната рбаота. Премиерот Заев информираше за мерките на владата за поддршка на домашната економија и на сите категории на граѓани кои се најпогодени од пандемијата- рече Пендаровски.

Поради есенскиот бран на пандемијата, Пендаровски истакна дека, здравствениот систем се реорганизира, се ангажираат дополнителни капацитети, се прават максимални напори да се тестираат максимално повеќе лице и да се згрижат повеќе пациенти.

Прочитајте и...  Меркел: Огромната помош за компаниите не може да продолжи до недоглед

-За жал сведоци сме дека ситуацијата не се подобрува, секојдневно имаме значителен број на заболени, а бројот на оние чии животи згаснаа исто така е во пораст. Сведочиме дека и најравиените земји и најбогатите економиии тешко излагаат на крај со оваа ситуација. Не барам оправдување за секој потег на нашите власти кој е преземен во овие 8 месеци, меѓутоа во однос на сетот на мерки, јасно е дека не постојат мерки кои се применуваат во други држави, а кај нас не. Разликата е во нивото на почитување од страна на граѓаните и нивото на имплементација на законите од страна на државните институции- рече Пендаровски.

Оваа ситуација да не се користи за добивање на политички поени, рече Пендаровски.

Прочитајте и...  Една година без рак: Тенка е линијата помеѓу животот и смртта, вели Кристијан

-Дозволете ми да им оддадам признание на сите поединци, служби и институции во здрвстваниот сектор, кои секојдневно работат на сузбивање и превенирање на ситуацијата- рече Пендаровски.

Пендаровски апалираше сите да ги почитуваат протоколите и драстично намалување на дружбите и собирите, за себе и за своите најблиски.

Поврзани вести

ВИДЕО+ФОТО: На Италијанците не им е дозволено да ги преминат границите за Божиќ

Слободен печат

Најпродаваната книга во Италија содржи само празни страници

Слободен печат

ВИДЕО кое ги мобилизираше добрите луѓе: Учениците Мите и Катерина од село Стрновац ќе добијат компјутери за настава

Слободен печат

„Коха“: МСП на Косово ги снабдува амбасадите со знамиња на ОВК

Слободен печат

Португалија ги олеснува мерките за Божиќ, но не и за Нова Година

Слободен печат

ВИДЕО: Филипче убедува дека изборите во Штип ќе бидат целосно безбедни по здравјето на граѓаните

Слободен печат

Остави Коментар