ВИДЕО: Москва ја обвини украинската армија за убиство на 14 лица во напад на болница

Фото: Profimedia

Руското Министерство за одбрана ги обвини украинските сили за напад врз болница во областа Луганск, во кој загинаа 14 лица, а 24 беа ранети.

Во сабота наутро, „украинските вооружени сили намерно гаѓаа локална болница со повеќецевни ракетни фрлачи Химарс“ во Новоајдар, Луганската област, се вели во соопштението на руската војска. На социјалните мрежи се споделува видео кое наводно прикажува уништена болница.

„Намерниот напад на добро позната цивилна медицинска установа несомнено е сериозно воено злосторство од страна на режимот во Киев“, се додава во соопштението.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот