ВИДЕО | Македонскиот фудбалер Мирчевски спречил поголема катастрофа во верижен судир во Србија

Фото: Screenshot

Македонскиот фудбалер кој настапува во српското првенство во тимот на ТСЦ Бачка Топола, Мартин Мирчевски заедно со уште свои четворица соиграчи постапиле како вистински херои во голем верижен судир кој се случил на сверот од Србија.

Во верижниот судир учествувале дури 12 возила, а имало и камион. Несреќата настанала поради песочната бура од која видливоста на патот била премногу мала. Мирчевски заедно со соиграчите во тие моменти се враќал од тренинг и кога налетале на бурата одлучиле да стопираат возила кои не биле свесни за опасноста пред нив, па така спречиле уште поголема катастрофа.

За среќа во несреќата немало загинати, а повредените биле пренесени во најблиската болница. За инцидентот изјава за „Моцарт Спорт“ даде капитенот на Бачка Топола, Горан Антониќ.

„Кога се враќавме од тренингот ветерот крена голема прашина и видливоста беше многу мала, ја намаливме брзината, но за малку и ние ќе учествувавме во несреќата. Низ облакот прашина се пробивме на другата страна кога налета камион на еден од автомобилите кои беа на патот.

Се тргнавме од патот и се симнавме во каналот од каде што забележавме дека и други автомобили се приближуваат и незнаејќи дека пред нив има голем судир. Истрчавме до автомобилот и почнавме да ги запираме, во меѓувреме повикавме брза помош, пожарна и полиција“, изјави Антониќ.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот