ВИДЕО: Избркани учениците од Трстеник што малтретираа професорка

(фото: принтскрин)

Наставничкиот совет на Техничкото училиште од Трстеник, Србија, ги избркал учениците кои брутално се изживуваа врз професорката по англиски јазик Марија Стевановиќ.

Тие го снимиле чинот кога и го повлекуваат столчето на кое седела, и потоа го објавиле видеото на социјалните мрежи.

Активот на директори на основните и средните училишта во Трстеник најостро го осуди насилството и побара сторителите на инцидентот да бидат казнети, изразувајќи целосна поддршка за нападнатата професорка по англиски јазик Марија Стевановиќ и вработените во училиштето.

Инцидентот се случи пред една недела, и во него учествувале тројца ученици.

Професорката – жртва на немилиот настан во изјава за српските медиуми рече дека не била ни свесна за тоа што се случило на часот. Дури кога дошла дома и синот и го покажал видеото, сфатила што ѝ се случило.

Видео на денот