7 C
Скопје

ВИДЕО | Ивановска: Сите активности треба да одат во иста насока, расчистување со корупцијата

Стратегијата е многу важен документ дотолку повеќе што со новиот Закон за спречување на корупуција и судир на интереси е дадено посебно значење на стратегијата и тоа усвојување од страна на Собранието, со тоа Националната стратегија добива на тежина и станува повеќе прифатлива за сите чинители во општеството. Она што го презема Владата како акционен план и мерки е во насока на подобрување на капацитетите на институциите кои треба да бидат чинители да ја спроведат во дело Националната стратегија, изјави во Утрински брифинг, претседателката на ДКСК, Билјана Ивановска.

-Борбата против корупцијата е многу тешка и голема борба во која треба да се вклучат сите страни, така што сите активности треба да одат во иста насока, односно кон расчистување со корупцијата, додава Ивановска.

Прочитајте и...  EK повеќе нема да купува вакцини од „Астра-Зенека“ и „Џонсон и Џонсон“, туку само вакцини врз основа на информациона РНК

-Многу сум задоволна од расправата во Комисиите во Собранието. Присуствувавме на една многу конструктивна расправа. Имаше забелешки, но сите беа согласни со утврдените состојби во Стратегијата и со мерките и активностите кои се предложени. Стратегијата се правеше на транспарентен начин, состојбите се детектирани и тоа е она што ја прави Стратегијата прифатлива од самите институции, вели Ивановска.

Таа нагласи дека Комисијата е во комуникација со институциите и  треба да го следи остварувањето на тие активности.

-Како што ни беше кажано од Комисијата за политички систем, на крајот од годината ќе има и надзорна расправа за тоа како течела остварувањето на активностите и да се даде отчет – ова е контуниуиран процес, смета Ивановска.

Прочитајте и...  Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Чувствуваме дека постојат промени, но јас ќе повторам дека се се движи многу бавно. Улогата на ДКСК е превентивна, да ги согледува системските слабости и да дава укажувања и преопарики. До сега имаме дадено многу препораки, но многу малку е постапено по истите. 19 Закони се истражени, откриени се ранливите точки но не е променет ниту еден Закон. За да се надминат овие состојби треба да се сврти и вториот дел од стратегијата, а тоа е акцискиот план каде што се предвидени активностите за надминување на овие состојби, вели Ивановска.

Поврзани вести

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 одобрени во САД се безбедни

Слободен печат

Искра Михајловска: Архитектите се должни да помогнат да се избегнат итарпејовските манипулации при градењето и заштитата на објектите

Александра Бубевска

Индија со рекорден број на новозаразени, Мумбај се подготвува за целосно затворање

Слободен печат

Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Слободен печат

Ирската комисија почна истрага против Фејсбук откако беа објавени личните податоци на корисници

Слободен печат

Филипче до медицинските лица: Благодарност до сите заслужни за професионалноста, одговорноста и енергијата

Слободен печат

Остави Коментар