ВИДЕО | Историска прва победа на шампионот Бањаја во првата спринт трка во Мото ГП

Фото: Screenshot

Aктуелниот шампион во МОТО ГП, Франческо Бањаја славеше на првата спринт трка во историјата на овој шампионат.

Бањаја на спринтот заврши пред Хорхе Мартин и Марк Маркез. Пред утрешната трка за Големата награда на Португалија, Бањаја до победата стигна со време од 19 минтуи и 52.862 секунди со што ги освои првите бодови (12) во новата сезона.

Девет бода на втората позиција освои Мартин, а Маркез како трет запиша седум бода.

Трката за големата награда на Португалија се вози утре со почеток од 15:00 часот и во неа од пол-позиција ќе стартува Маркез.

ВИДЕО | Пол-позиција за Марк Маркез на трката во Португалија

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот