ВИДЕО | Пол-позиција за Марк Маркез на трката во Португалија

Фото: EPA-EFE/Eduardo Oyana

Шпанскиот мотоциклист од „Хонда“, Марк Маркез во недела ќе стартува од пол-позицијата на трката за Големата награда на Португалија во првата трка од новата сезона.

Шесткратниот светски шампион од првата позиција ќе го започне и денешната спринт трка, прва во историјата на ова натпреварување. Иако станува збор за Маркез, сепак ова е по малку изненадувачки поради неговата битка со здравјето во претходните три години.

Маркез постави време од 1:37,226 и зад себе го остави бранителот на титулата, Франческо Бањау и Хорхе Мартина. Првата спринт трка започнува денес од 16:00 часот, додека трката за Големата награда на Португалија на програмата е утре од 15:00 часот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот