ВИДЕО | Хаос во Шангај: Поради шестгодишно дете позитивно на ковид, купувачите останаа затворени во „Икеа“

Фото Твитер

Во една продавница на „Икеа“ во Шангај се случи целосен хаос откако купувачите почнале да бегаат од полицајците кои се обиделе да ги стават во карантин. Полицијата се обидела да ја затвори продавницата откако добила информации дека шестгодишно дете во неа било заразено со ковид.

На видеата се гледа како обезбедувањето во еден момент се обидува да ја затвори вратата, но толпата од другата страна насилно ја отвора и бега.

Оние кои биле во Икеа и околните области морале два дена да бидат изолирани, по што ќе бидат следени пет дена, изјави заменик директорот на здравствената комисија во Шангај, Жао Дандан.

Шангај неодамна се врати „во нормала“ по тешките заклучувања поради пандемијата, бидејќи како и цела Кина, така и овој град се води кон политиката на „нула-ковид“.

Шангај ги ослободи граѓаните по пеколниот локдаун

 

Видео на денот