ВИДЕО: Чудо го спаси манастирот на Евија, пожарот го опколи, но не го запали

Фото: Screenshot/Facebook

Монасите од манастирот Свети Давид лоциран на опожарениот грчки остров Евија ниту пожарот не ги принуди да се евакуираат додека останатото население и туристите поради пламените јазици во северниот дел мораше да го напуштат островот со траекти.

Монасите не сакаа да го остават светилиштето иако огнот се приближуваше и буквално го опколи манастирот.

Старешината на ова православно светилиште рече за државната новинска агенција АНА-МПА дека ситуацијата е многу тешка и дека пламенот бил висок и до 40 метри и манастирот бил опколен од огнот што се гледа и од снимката објавен на Фејбук на грчки јазик.

Манастирот Свети Давид на Евија е спасен, огнот го заобиколи и остана недопрен. Со голема помош од монасите и пожарникарите, стои во објавата на Фејсбук.

Многумина се зачудени од фактот што манастирот и покрај разгорениот пожар и запалената шума околу него останал недопрен и изгледа како да запрел пред него.

Инаку, во пожарот изгореа паркираните автомобили околу црквата, дрвјата, растенијата, но ниту една манастирска зграда, односно не е оштетена од пожарот ниту една цигла.

Видео на денот