УЖАСИТЕ НА НАГАСАКИ: Откриени ТАЈНИ ФОТОГРАФИИ снимени само 12 часа по падот на бомбата на смртта (ФОТО)

Нови, досега невидени фотографии од разорениот јапонски град Нагасаки осамнаа по повеќе од 73 години.

Ги фотографирал јапонскиот воен фотограф Јосуке Јамахата, кој добил задача да ги забележи кадрите од дотогаш невидената деструкција.

Фотографиите се снимени само 12 часа откако американската атомска бомба го разорила градот на 9 август 1945 година, а објавени се на сајтот на аукциската куќа “Rrauction”.

Фотографиите по окупацијата на Јапонија дошле во рацете на американските војници кои ги конфискувале и на нив ставиле ознака за тајност.

Многу од фотографиите на Јамахата јапонската власт ги користела во пропагандни цели.

Јосуке Јамахата умрел во 1966 година од рак добиен поради последиците од радијацијата, а имал само 48 години.

Прочитајте и...  Два смртни случаи - 120 новозаболени од Ковид-19, најмногу во Скопје

Неговите потресни фотографии за малку ќе биле уништени бидејќи Американците не сакале да се види „количината на злото нанесено на еден народ“, како што напишал „Њујорк тајмс“ откако биле откриени фотографиите.

За среќа, фотографиите ја преживеале и политиката како и големиот временски период, благодарение на еден човек.

Еден неименуван американски војник ги пронашол и ги спасил фотографиите.

Во комплетниот албум што го снимил Јосуке Јамахата се наоѓаат 24 слики.

На фотографиите се наоѓа Двајт Ајзенхауер, врховниот командант на американската војска, кој подоцна станал претседател на САД, како се ракува со генералот Мекартур. Оваа фотографија е една од ретките на која тие двајца пријателски се однесуваат еден кон друг, бидејќи нивните подоцнежни кариери ги обележува меѓусебна нетрпеливост.

Прочитајте и...  Грција не воведува забрана за влез од Македонија: Покрај вирусот расте и заразата со лажни вести

На фотографиите се забележува разорување од дотогаш невидени размери, а на многу се гледаат потресни глетки од осакатени жени и деца кои лутаат низ градот и бараат помош.

Една од најпотресните фотографии е фотографијата со ранетата Јапонка која го дои своето повредено бебе кратко по експлозијата.

Прочитај повеќе

Виница: Товарно возило удри во две лица, почина 47-годишна жена

Слободен печат

ТВИТЕР ВОЈНАТА ПРОДОЛЖУВА: Социјалната мрежа ја блокираше снимката на Трамп за убиениот Флојд

Слободен печат

Безбедноста и здравјето на туристите и туристичките работници главен приоритет на Грција во пресрет на летната сезона

Слободен печат

НОВА ВОЗНЕМИРУВАЧКА СНИМКА ОД САД: Полицајци удрија и срушија 75-годишен маж на земја (ВИДЕО)

Слободен печат

Вјоса Османи: Косово од 2016 година доби неколку десетици милиони евра од Србија и тоа остана во тајност

Слободен печат

Бислимоски: Не очекувам било какви проблеми во енергетскиот сектор при евентуален втор бран на Ковид-19

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Босанец со нож повредил тројца полицајци во Њујорк: Постојат сомненија дека се работи за Исламистички тероризам

Слободен печат

Хоти: Јас ќе го водам дијалогот со Србија

Слободен печат

Укинат полицискиот час во Лос Анџелес, Сан Франиско и Сан Хозе

Слободен печат

Граѓаните ќе мора да се стрпат: Замена на водомери само во итни случаи, „Водовод“ со минимална залиха

Анета Стојковска

Бугарија го врати 14-дневниот карантин за лица кои влегуваат од Македонија

Слободен печат

МВР: 48 лица не ја почитувале забраната за движење, 38 од нив се лишени од слобода

Слободен печат