Tag : нагасаки

Вести Свет

Папата Франциск од Нагасаки побара светските лидери да го забранат нуклеарното оружје

Слободен печат
Папата Франциск денеска во Нагасаки од светските лидери побара да се откажат од нуклеарното оружје и доктрината на застрашување од времето на Студената војна, истакнувајќи...
Вести Ви Препорачуваме Свет

УЖАСИТЕ НА НАГАСАКИ: Откриени ТАЈНИ ФОТОГРАФИИ снимени само 12 часа по падот на бомбата на смртта (ФОТО)

Слободен печат
Нови, досега невидени фотографии од разорениот јапонски град Нагасаки осамнаа по повеќе од 73 години. Ги фотографирал јапонскиот воен фотограф Јосуке Јамахата, кој добил задача...
Вести Свет

Се одбележуваат 74 години од нуклеарниот напад во Нагасаки

Слободен печат
Јапонија ја одбележува 74-та годишнина од нуклеарниот напад кој го изведе САД на нагасаки, а кој се случи три дена откако беше фрлена атомска бомба...