„Утрински брифинг“: Премиера на операта Скендербег од композиторот Фатос Лимани

Во МНТ вечерва премиерно ќе се изведе операта Скендербег од композиторот Фатос Лимани, која композиторот на најави во емисијата „Утрински брифин“ за „Слободен печат“.

Режисерот и главните улоги во операта се гости од Албанија.

Пред 3 месеци на композиторот Лимани во Скопје му беше изведен голем ораториум со македонската филхармонија и инструменталисти од Македонија. Зошто Скендербег како мотив и какво е либретото на операта за Утрински брифинг зборуваше Фатос Лимани.

Прочитајте и...  Општина Центар креира протокол за прием на првачиња за учебната 2020/2021

Прочитај повеќе

Италија предупредува: ЕУ ќе се распадне доколку Италијанците ги смета за лепрозни

Слободен печат

ЕУ до САД: Преиспитајте ја одлуката за повлекувње од СЗО

Слободен печат

Ова е новиот лик на Клиничкиот центар во Скопје (ФОТО)

Слободен печат

Забава во Шпанија скапо го чини белгискиот принц, се заразил во ковид-19

Слободен печат

Папата отвора летен камп за децата на вработените во Ватикан

Слободен печат

Талибанците не мируваат: Бомбашки напад врз ТВ екипа!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Спејс икс“ успешно ја лансираше ракетата „Фалкон 9″ (ВИДЕО)

Слободен печат

Запознал девојка на „Тиндер“, ја довел дома и брутално ја убил, потоа сам повикал полиција (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Италија 111 смртни случаи од коронавирусот, 416 новозаразени

Слободен печат

Драма на небото над Индија: Авион вратен во Москва, пилот бил позитивен на корона

Слободен печат

Афера „респиратори“: Обвинителството на БиХ бара притвор за премиерот Фадил Новалиќ

Слободен печат

Трамп ги предупреди демонстрантите: Соберете се пред Белата Куќа, но ќе ве пречекаат најжестоките кучиња

Слободен печат