Усвојувањето на Законот за Јавното обвинителство е поддршка за евроинтеграциските процеси

Последната, трета верзија беше пуштена во декември минатата година и таа верзија ќе биде тема на разговор со опозицијата.

Министерството за правда во текот на минатата година, обидувајќи се да обезбеди двотретинско мнозинство испрати три предлози на Закон за Јавно обвинителство, информрираат од Министерството за правда.

-Суштината на сите три предлози беше имплементација на меѓународни стандарди за ефикасна борба против криминал и корупција и создавање правни основи за продолжување на сите започнати постапки пред Јавното обвинителство, вклучувајќи ги и постапките пред СЈО- наведуваат од ресорното министерство.

Последната, трета верзија беше пуштена во декември минатата година и таа верзија ќе биде тема на разговор со опозицијата.

-Во собраниска процедура се уште е втората верзија на законот на која опозицијата поднесе амандмани и таа ќе биде повлечена кога ќе бидат обезбедени осумдесет гласови за усвојување на нов текст на Закон за Јавното обвинителство. Во третата верзија е акцептирана новонастанатата ситуација со трансферот на предметите на СЈО и се обезбедува континуитет на обвинителите и сите започнати постапки.

Прочитајте и...  Димитров од Чешка: Силна поддршка за земјава за почеток на пристапните преговори со ЕУ

Според предлогот, Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ќе ги преземе надлежностите на СЈО, а обвинителите на СЈО коишто ги застапувале предметите ќе продолжат да ги водат.

Во рок од 30 дена од гласањето на законот, ќе се проши бројот на обвинители во Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и ќе биде распишан оглас на кој ќе може да конкурираат сите обвинители кои ги исполнуваат условите.

Материјалите од незаконското прислушување кои не се предадени како докази во судовите, ќе се чуваат во Јавното обвинителство на Република Северна Македонија. По истекот на три години од правосилното завршување на постапките, материјалите ќе бидат уништени во согласност со закон.

Прочитајте и...  Совет за соработка на високо ниво меѓу владите на Грција и Бугарија

Оттаму, велат дека очекуваат опозицијата да ги земе предвид интересите на граѓаните, а не нечиви лични интереси.

Прочитај повеќе

Прес-конференција на министерот Филипче (ВО ЖИВО)

Слободен печат

Србија: Почнува исплата на девизни заштеди на поранешните штедачи на СФРЈ

МИА Агенција

Романскиот претседател го назначи Читу за мандатор на преодната влада

Слободен печат

Путин прифати на 22 април да се гласа на референдумот за уставни измени

МИА Агенција

Стотина гости во хотел во Шпанија остануваат во изолација поради коронавирусот

Слободен печат

Детската клиника во Скопје ги забрани посетите на малите пациенти

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дали демократските конкуренти и Трамп ја лоцираа „слабата точка“ на Сандерс?

Слободен печат

Ципрас: Не можеш да бараш солидарност од ЕУ, а да не покажуваш солидарност и поддршка кон грчките острови

Слободен печат

Македонците започнаа да ги празнат продавниците (ФОТО)

Слободен печат

Сите здравствени установи во Грција ги отповикаа вработените од редовите отсуства

МИА Агенција

ССМ апелира за почитување на препораките за заштита од коронавирусот

МИА Агенција

Трет заразен со коронавирус во Хрватска: Маж кој работи во Парма е хоспитализиран во Риека

Слободен печат