Упорен пензионер 24.000 пати се јавил во центарот за грижа на корисници на неговиот оператор – сега е зад решетки (ВИДЕО)

Пензионер (71) од Јапонија неодамна беше уапсен и обвинет за опструција на работата, откако наводно 24.000 пати се јавил на бесплатниот број на својот телеком оператор во последните две години. Тој се жалел на нивните услуги и барал извинување, пренесе хрватски „Индекс“.

Само во октомври, Акитоши Окамото од Касукабе сити, во центарот за грижа на корисници на јапонскиот телекомуникациски гиганди КДДИ се јави 411 пати во една недела, за да се жали поради тоа што неговиот телефон не може да „фаќа“ радио-преноси.

Во последните две години, КДДИ регистрирале околу 24.000 повици од Окамото, што во просек претставува 33 телефонски повици дневно. Сепак, корпорацијата поднела тужба против него дури минатата недела, поради тоа што неговите повици станале неподносливи за вработените.

Прочитајте и...  Во Ница вооружен инцидент, жена пукаше кон полицијата, ја совладаа спектакуларно (ВИДЕО)

https://www.youtube.com/watch?time_continue=17&v=NWHndQ4JQOw&feature=emb_title

Примањето на 411 телефонски позиви од 71-годишниот пензионер за време на една недела наводно претставувало сериозен проблем за вработените во кол-центарот и создавало потешкотии за нивните можности да им помогнат на останатите клиенти на компаниајта, со вистински проблеми. Бидејќи не знаеле што да направат, тие повикален полиција за да им помогне да ја решат необичната ситуација, пренесува „Одити централ“.

Според јапонските медиуми, Окамото понекогаш се јавувал на бројот за грижа на корисници, само за да побара претставници од компанијата да „дојдат и да му се извинат поради кршење на договорот и нечесна работна практика“.

Окамото е уапсен минатиот месец и поментално е под истрага. Обвинет е опструкција на работата, јапонско криминално дело кое општо се дефинира како оневозможување на нечии способности за редовно работење.

Прочитајте и...  Хрватски научник: Руската вакцина е слична со онаа на Оксфорд и може да се покаже ефикасна

Пензионерот се смета себеси за жртва, но реакциите за неговите жалби се поделени во јапонската јавност. Додека некои веруваат дека корпорациите како КДДИ можеле да ја решат оваа ситуација подобро, други се уверени дека пензинерот претерал.

„Веројатно верува дека поради тоа што е жртва, дека има право лошо да се однесува со другите“, коментираше еден корисник на Твитер. „Изгледа дека порано требале да го пријават“, смета друг.

Екстремниот случај на Окамото е пример за проблемите со кои Јапонија веројатно ќе се соочува во годините кои доаѓаат. Поради се постарата популација, технолошките компании мораат да посветат повеќе време за образување на постарите личности, а исто така да им помагаат и во секојдневните задачи како испраќање на меилови или претплата на стримиг-услугите.

Прочитајте и...  Хаос во Брест: Белоруската полиција отвори оган кон демонстрантите (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Штетата од експлозијата во Бејрут е над 15 милијарди долари

МИА Агенција

Неизвесно денешното продолжение на конститутивната седница на Собранието

МИА Агенција

Помпео во посета на Словенија, потпишува изјава за 5G мрежата

МИА Агенција

Најмалку 800 жртви во светот поради дезинформации за Ковид-19

МИА Агенција

Илјадници во Белорусија протестираа, почина уште еден демонстрант

МИА Агенција

Деветнаесет години Охридски рамковен договор

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Села, Гаши и Касами не одат на лидерска кај Ахмети

МИА Агенција

Заев ќе го добие мандатот за нова Влада, Џафери најави седница

МИА Агенција

Сончево и топло до 36 степени, попладне можен дожд

МИА Агенција

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат