Унгарија: Парламентот ги одобри вонредните овластувања на Владата

Опозициските партии, меѓународните институции и граѓанските групи го критикуваа предлог-законот, бидејќи тој нема краен датум за можноста владата да ги спроведува регулативите.

Унгарскиот Парламент го одобри денеска предлог-законот за одобрување вонредни овластувања на Владата на премиерот Виктор Орбан за време на пандемијата на коронавирусот, без да се утврди краен рок за нивно истекување.

Предлог-законот беше изгласан од партијата Фидес на Орбан и други поддржувачи на Владата, па затоа беше усвоен со 137 гласови „за” и 53 „против”.

Беа потребни 133 гласови за да се донесе законот.

Опозициските партии, меѓународните институции и граѓанските групи го критикуваа предлог-законот, бидејќи тој нема краен датум за можноста владата да ги спроведува регулативите.

Исто така, вклучува мерки против лажни информации кои предизвикаа загриженост дека владата може да ги користи против независни медиуми.

Унгарија прогласи вонредна состојба на 11 март поради ширењето на вирусот, од кој досега се заразени 447 лица, и 15 смртни случаи.

Прочитајте и...  Шведски епидемилог: Требаше порано да се затвориме

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат