Трамп отфрла медиумски информации за тензии на самитот на Г7 - Слободен печат

Трамп отфрла медиумски информации за тензии на самитот на Г7

 Американскиот претседател Доналд Трамп ги отфрли извештаите во медиумите за тензии меѓу лидерите на Г7 на самитот во Биариц, додавајќи дека тие „се одвиваат многу добро”.

„Пред да пристигнам во Франција, лажните вести велеа дека односите со другите шест земји во Г7 се многу тензични и дека дводневната средба ќе биде катастрофа”, напиша Трамп на Твитер.

„Па, ние имаме многу добри состаноци, лидерите се дложуваат многу добро, а нашата земја напредува одлично економски – целиот свет зборува за тоа”, напиша Трамп.

Лидерите на групата Г-7 денеска ја продолжуваат средбата што започна вчера во францускиот град Биариц.

Прочитај повеќе

Тачи договорот за авиолинијата го смета за одличен и незаменлив проект

Слободен печат

Тачи: Со Гренел зборувавме за дијалогот Косово-Србија

Слободен печат

Хафтар воведе забрана за сите видови авиони: Ќе го соборам секој што ќе полета од Триполи

Слободен Печат

Османи: ДУИ ќе го почитува принципот „победник со победник“

Слободен Печат

О2 иницијативата бара објаснување за одложувањето на расправата за забрана за увоз на отпад во Собранието

Слободен печат

ЦИА ОТКРИВА: САД го поддржувале Садам Хусеин во нападите со нервен гас врз Иран

Слободен Печат

Остави Коментар

1 × 4 =

Прочитај повеќе

НОВА ТРГОВСКА ВОЈНА НА ПОВИДОК: Британците предизвикуваат гнев, а причината се Гугл и Фејсбук

Слободен печат

Макрадули: Во 2020 нов повик за субвенции за поставување филтри кај мали и средни компании

Слободен Печат

Продолжува процесот за отповикување на Трамп

Слободен Печат

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ТУРЦИЈА: Почуствуван е и на грчкиот остров Лезбос

Слободен печат

Кина го затвора Вухан поради опасност од ширење на коронавирусот

Слободен Печат

Отфрлени промените на предлог-законот за Брегзит

Слободен Печат