Тимоние: Македонија мора да се справи со корупцијата која е видлива во администрацијата - Слободен печат

Тимоние: Македонија мора да се справи со корупцијата која е видлива во администрацијата

Францускиот амбасадор во земјата, Кристијан Тимоние, денеска истакна дека нашата држава мора да спроведе сериозни реформи во јавната администрација.

– Суштински и квалитативни, а не квантитативни реформи и професионализација на администрацијата наспроти постојаната состојба на нејзина партизација –  порача францускиот амбасадор во Скопје, Кристијан Тимоние, на денешната конференција во Скопје „Како понатаму?“.

Тој додаде дека реформата на јавната администрација е многу важен дел во процесот на пристапување на Република Северна Македонија кон ЕУ.

– И покрај добрата оцена за земјата во извештајот на ЕК, Република Северна Македонија треба активно да работи на суштински реформи и да се справи што поскоро со корупцијата која е особено видлива во администрацијата – нагласи францускиот амбасадор во Скопје.

Важноста на реформите во јавната администрација ја спомена и Френк Јанмат од делегацијата на ЕУ во Македонија, порачувајќи дека истата е многу важна за европскиот пат на земјава.

 

Прочитај повеќе

Попова Шапка и со малку снег полна со гости

МИА Агенција

Еден од четворица граѓани во ЕУ избегнува откривање лични податоци на социјалните мрежи

МИА Агенција

Oблачно со повремен снег на повисоките места

МИА Агенција

Неизвесен законот за ЈО пред распуштање на Парламентот

МИА Агенција

Православните верници го слават Богојавление – Водици

МИА Агенција

Бил Гејтс: Моите милијарди покажуваат дека економијата не е фер

Слободен Печат

Остави Коментар

one × 5 =

Прочитај повеќе

Напад на Хутите во Јемен, 40 мртви

Слободен Печат

„Женскиот марш“ во Вашингтон со критики кон политиките на Трамп

Слободен Печат

Македонци носеле нерегулиран отпад во Бугарија – сопствениците на компанијатa негираат

Слободен Печат

Над 160 повредени во протестите во Бејрут (ВИДЕО)

Слободен Печат

Академик Георги Старделов ја доби Светската награда за хуманизам 2020

Алек Стојковски

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

Слободен Печат