Татабања исфрлена од СЕХА, нов ривал на Вардар е Спартак Москва

На 20-тина денови пред стартот на ракометната СЕХА лига во која Вардар е актуелен шампион, дојде до промена на учесниците. Челниците на лигата одлучија да ја исфрлат унгарската екипа Татабања поради несогласувања со управата.

Местото на унгарскиот тим го зазеде Спартак Москва, кој е двократен вицешампион во рускиот шампионат. Станува збор за тим кој е формиран во 2017 година и е поддржан од Руската ракометна федерација, а главен спонзор е фудбалскиот клуб Спартак.

Рускиот тим ќе се натпреварува во групата А заедно со македонскиот и европски шампион, Вардар, Нексе, Татран Прешов, Војводина и белорускиот Мотор. Стартот на сезоната во СЕХА лигата е закажан за трети и четврти септември.

Прочитајте и...  И во Премиер лигата донесено правилото за пет замени

Прочитај повеќе

Георгиев: Вардар е како Левски и ЦСКА

Слободен печат

Кој ќе биде шампион: Предвидете ги резултатите до крајот на сезоната во „Ла Лига“!

Слободен печат

Вождовац се шегува со македонските клубови на Твитер (ФОТО)

Слободен печат

И Кристијано Роналдо во „клубот“ на милијардери

Слободен печат

Чудна атмосфера во еден од најубавите европски стадиони! (ВИДЕО)

Слободен печат

После Барса, Гризман знае каде сака да ја заврши кариерата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Како изгледа комплескот во Дизниленд каде ќе се игра завршницата во НБА лигата (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Заменик капитенот на Вардар и објасни на ФФМ зашто „црвено-црните“ треба да ја добијат титулата

Слободен печат

Васоски: Сакам да им ја честитам титулата на моите фудбалери, повеќе од заслужена

Слободен печат

Хорват: Мило ми е што доаѓам во Скопје и средина која е препознатлива во Европа

Слободен печат

Бордот на НБА одлучи: Сезоната продолжува во Орландо и тоа само со 22 екипи

Слободен печат

Трансфер бомба: Вернер наместо во Ливерпул оди во Челси

Слободен печат