4 C
Скопје

Tag : Владата

Вести Економија

Лукаревска: Заложбата на Владата е ставките за ресторанските услуги да бидат 10 проценти

МИА Агенција
Директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска изјави дека заложбата на Владата е ставките за ресторанските услуги да бидат 10 проценти и тоа е...
Вести Македонија Слајдер

Владина финансиска помош за лозарите и оризопроизводителите

Владата на Република Северна Македонија на денешната 35-та седница донесе измени и дополнувања на Програмата за финансиска поддршка во земјоделството за 2020 година, и донесе...
Вести Македонија

Филипче со најголема доверба во Владата

Во очекување на вакцинацијата против Ковид 19 што треба да стави крај на Пандемијата мнозинството граѓани во Анкетата на Телма и МЦМС се изјасниле дека...
Вести Македонија Слајдер

Владата ќе испрати финансиска помош од шест милиони денари за Хрватска

Владата денеска донесе одлука да испрати финансиска помош од шест милиони денари во Хрватска по силниот земјотрес од 6,4 степени по Рихтер во Петриња. Веста...
Вести Македонија Слајдер

Собранието расправа за законот за решавање на спорот на Владата со Макпетрол

МИА Агенција
Собранието со расправа за Предлог на закон за решавање на спорот помеѓу Владата на Република Северна Македонија и Макпетрол АД Скопје по пат на спогодба,...
Вести Македонија

ДКСК со презентација пред Владата за откривање случаи на судир на интереси кај функционери

МИА Агенција
Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) денеска на владина седница во 12 часот ќе одржи онлајн презентација на практичното упатство за правилата за ад...
Вести Македонија Слајдер

Комисијата за заразни болести има конечен предлог за учебната година, Владата треба да одлучи

МИА Агенција
По заклучокот од седницата на Владата во вторникот Планот на МОН за учебната 2020/2021 да биде споделен со Комисијата за заразни болести и таа да...
Вести Економија

Поскоро да се формира владата, а економијата да биде приоритет, апелира Стопанската комора на северозападна Македонија

МИА Агенција
Владата да се формира што поскоро, економијата да биде приоритет, а во советодавниот тим да бидат вклучени аполитични експерти кои ќе имаат постојана комуникација и...
Вести Македонија

Владата денес ќе одржи седница точно на пладне

МИА Агенција
Владата на Република Македонија денеск со почеток во 12 часот, ќе одржи седница преку видео-конференциска врска. За заклучоците од седницата ќе информираат со соопштение по...
Вести Македонија

МВР: Актите за ознаките на полициските униформи треба да се достават до Владата

МИА Агенција
Објавата на министерот за внатрешни работи Агим Нухиу се однесува на потпишување на актите кои треба да се достават до Владата. Уредбата за изменување и...