-1 C
Скопје

Tag : василица

Вести Македонија

Македонците во Албанија ја одбележаа Василица

Слободен печат
Македонците во Албанија го прославија празникот Свети Василиј Велики, со кој се означува почетокот на Новата година, според јулијанскиот календар. По традиција, празникот се одбележа...
Вести Македонија

Во Дојран хуманитарна акција наместо василичарски хепенинг

Слободен печат
Традиционалниот василичарски хепенинг кој секоја година во Стар Дојран се одржуваше на просторот на градскиот пазар, во соорганизација на Општина Дојран со спонзори на манифестацијата, синоќа не се одржа...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Зошто за Василица се крши погача со паричка?

Слободен печат
Иако кај нас обичаите налагаат тоа да се прави на бадниковата вечер, сепак во некои делови од земјава адетот со кршењето на лепчето или погачата...
Вести Македонија

Вечер се слави Стара нова година, а утре Василица и Обрезание Господово

Слободен печат
Православните христијани, чии цркви го користат Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат Православната нова година, која почнува утре на празникот Василица. Многу македонски семејства Василица...
Вести Македонија

Македонците ширум Албанија ја прославија Василица

Слободен печат
Македонците во Албанија го прославија празникот Свети Василиј Велики, со кој се означува почетокот на Новата година според јулијанскиот календар. По традиција празникот се одбележа...
Вести Македонија

Василичарите на заслужен ручек

Слободен печат
По завршувањето на официјалното дефиле со маски, василичарите од горна маала пристигнаа во конакот каде што им беше послужено гравче со колбаси. Кај нив можеше...
Вести Македонија Слајдер

Вевчани ги живее своите два дена возбуда со карневалот под маски

МИА
Вевчани наредните два дена ќе пулсира во знакот на хуморот, сатирата, но и отворената критика кон негативното во секојдневието, кон општеството, светот, сето прикажано низ...