Tag : трговски ознаки

Вести Македонија

Пецас: Комисијата за трговските ознаки има и други работи, освен промоција на „македонско од нашата Македонија”

Слободен печат
Комисијата има да направи многу работи, бидејќи ознаките не се однесуваат само на „македонски, македонска, македонско од страна на нашата Македонија”, туку е поврзано и...
Вести Македонија

ЕКСПЕРТИ ТВРДАТ: Трговските марки треба да се усогласат и од македонска и од грчка страна

Слободен печат
Различни толкувања и реакции во земјава предизвика промовирањето на слоганот „Macedonia the GReat” од страна на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис минатата недела во Солун. Министерството...
Вести Македонија

Катругалос: Владата доцни со работата на комисиите за трговските ознаки и учебниците

Слободен печат
И покрај силењата и најавите од владата се забележува доцнење во работата на комисијата за трговските ознаки и комисијата за учебниците, вели поранешниот министер за...
Вести Економија

Утре во Солун прв состанок на Комисијата за трговски ознаки и трговски имиња

МИА Агенција
Комисијата за трговските ознаки и трговските имиња утре ќе одржи прв состанок во Солун, откри алтернативната министерка за надворешни работи на Грција, Сиа Анагностопулу за...