Tag : светска

Вести Економија

Коронавирусот ја олесни светската економија за најмалку 126 милијарди долари

Слободен печат
Најновото истражување на Меѓународниот трговски центар (ИТЦ) покажува дека светската економија е во загуба од најмалку 126 милијарди долари поради коронавирусот. Кинескиот извоз според извештајот во февруари...
Вести Економија

БиХ ќе добие 33,6 милиони евра од Светска банка за справување со Ковид – 19

Слободен печат
Светската банка одобри пакет помош за Босна и Херцеговина во вредност од 33,6 милиони евра, потврдија од канцеларијата на Светската банка во Сараево со објаснување...
Вести Економија

САД регистрираше најголем пад на производството по втората светска војна

Слободен печат
Вкупното производство во САД забележа најголем пад од демобилизацијата на земјата по Втората светска војна. Вкупното индустриско производство, фабрики, компании, рудници, бележи пад од 5,4...
Вести Економија

Светска банка: Хрватска пред длабока рецесија

Слободен печат
Најновите податоци на Светска банка, по влошувањето на пандемијата со корона вирусот, укажуваат дека Хрватска е на пат кон длабока рецесија. Во извештајот се проценува...
Вести Економија

Работна средба за подготовка за Европскиот квиз на парите: Значително зголемен интересот за финансиска едукација

Слободен печат
Нашата земја по вторпат е дел од Европскиот квиз на парите – еден од најзначајните меѓународни настани чија цел е финансиска едукација на младите од...
Вести Економија

Светска банка: Доколку Кипар се обедини, доходите ќе се зголемат за седум отсто

Слободен печат
Решавањето на Кипарското прашање и обединувањето на островот ќе отвори значителни перспективи за економскиот и социјален развој за земјата, се посочува во истражувањето на Светската...
Вести Свет Слајдер

Дортмунд: Евакуација на 13.000 лица поради бомба од Втората светска војна

Слободен печат
Околу 13.000 лица денеска ќе бидат евакуирани од своите домови во Дортмунд, откако беа пронајдени неексплодирани бомби од Втората светска војна во овој германски град,...
Вести Свет Слајдер

САД-Иран: Тензиите растат, се појавија дезинформации и хаштаг Трета светска војна

Слободен печат
Убиството на иранскиот генерал Касем Сулејмани покрена многу спекулации за тоа што може да се случи откако тој беше убиен од американски беспилотни летала во...
Вести Економија

Најсиромашните земји ќе добијат парична помош од Светска банка

Слободен печат
Светската банка собра рекордни 82 милијарди американски долари за поддршка на најсиромашните земји во светот. Парите ќе им помогнат на земјите да се справат со...
Вести Економија

Лондон: Повеќе од сто тони златни резерви и се вратени на Полска

Слободен печат
Гувернерот на централната банка на Полска, Адам Глапински денеска изјави дека од Велика Британија пратени се повеќе од сто тони златни резерви, вредни околу 18,3...