16 C
Скопје

Tag : Рига

Вести Свет Слајдер

ВИДЕО I Најмалку осум жртви во пожар во хостел Рига

Слободен печат
Најмалку осум луѓе загинаа во пожар во центарот на Рига, дел од нив странски државјани, во хостел што најверојатно работел нелегално, јавија локалните медиуми. Eight...
Кошарка Спорт

Коронавирусот го откажа учеството на македонските кошаркарки во Рига

Слободен печат
Потврда и од ФИБА, поради двата позитивни теста, откажани се последните два меча од кваификациите на нашата најдобра женска селекција. Женската сениорска репрезентација на Македонија...
Кошарка Спорт

Позитивни случаи на ковид-19 ќе го откажат учеството на кошаркарките во Рига!?

Слободен печат
Најдобрата македонска женска репрезентација најверојатно нема да игра на претстојниот квалификациски турнир за пласман на Евробаскетот 2021 година кој од 1 до 6 февруари ќе...
Кошарка Спорт

Селекторот Ѓоровиќ го одбра тимот за квалификацискиот турнир во Рига

Слободен печат
По исто „сценарио“ до уште подобар резултат, односно некоја победа на претстојниот квалификациски турнир кој од 6-8. февруари ќе се одржи во главниот град на...
Спорт Фудбал

Рига го претстави и второто засилување од Вардар, Јован Попзлатанов

Слободен печат
Естонскиот тим во зимскиот преоден рок ангажира дури двајца доскорешни играчи на најтрофејниот македонски колектив. Откако вчера и официјално потпис на договорот стави капитенот на...
Кошарка Спорт

Кошаркарките во Рига по изненадување против Хрватска

Слободен печат
Посилни за присуството на Американката Девана Бонер, на капитенот Анџелика Митрашиновиќ, поискусни за оние два меча во февруари, тргнува македонската женска репрезентација кон денешниот предизвик....
Кошарка Спорт

Бонер: Не знам многу за Хрватска или Германија, но се надевам дека ќе победиме!

Слободен печат
По две години „чекање“, одличната кошаркарка од САД, Девана Бонер, конечно во „црвено-жолтиот“ дрес на македонската женска сениорска репрезентација. Кошаркарката на Конектикат Сан ќе игра...
Кошарка Спорт

Јоловиќ: Со Бонер ќе бидеме многу посилни во квалификациите за ЕП!

Слободен печат
Полека, но сигурно, македонскиот женски сениорски национален тим го помина оној прв дел од подготовките во Охрид. Како што вели селекторот Владимир Ѓоровиќ, и најтешкиот,...
Кошарка Спорт

Кошаркарките во Рига против Хрватска и Германија

Слободен печат
Според планираното, сениорската македонска женска репрезентација и стручниот тим, по вчерашните прегледи и задолжителното ПЦР тестирање од ковид-19 кое беше реализирано во Клиниката „Жан Митрев“...
Спорт Фудбал

УЕФА: Мајсторијата на Барди во Топ 10 голови во евроквалификациите! (ВИДЕО)

Слободен печат
Енис Барди постигна прекрасен погодок во квалификацискиот натпревар за пласман на Европското првенство 2020 година против Летонците за важни три бода и продолжување на сонот,...